Poznámka: Merkelová předvedla emoce, které u nás možná chybí

Poznámka: Merkelová předvedla emoce, které u nás možná chybí
9. prosince 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Není časté vidět Angelu Merkelovou v emocích. Při svém projevu ve spolkovém sněmu si pomáhala bušením rukama do pultu, aby podtrhla své sdělení, pronášené místy silně pohnutým hlasem: je třeba omezit sociální kontakty, jakkoli bolestivé to může být, aby se vývoj epidemie nezvrhl v katastrofu. "Je mi to líto, skutečně z celého srdce je mi to líto," říká Merkelová k nutnosti ubrat z některých předvánočních prvků, aby za ně společnost nezaplatila vysokou cenu. Zhruba ve stejnou dobu v našem parlamentu ministr zdravotnictví oznamuje, že vláda napraví zjevnou chybu a umožní  lidem odnášet zakoupené pivo z restaurace například ve džbánku nebo v plastové lahvi domů. 

Berlín není Praha a úplně srovnávat by nebylo fér. Přece jen ale diváka sledujícího Bundestag může napadnout, zda by se někomu ze současného vedení našeho státu dalo uvěřit, že je mu skutečně líto, jak situace dopadá na život spoluobčanů. Když už se něco podobného vůbec zkouší vyjádřit, obvykle v hodně pokročilé krizi, výsledek bývá přes veškerou snahu podpůrného týmu rozpačitý, protože tomu chybí kus autenticity. Výsledkem je dojem, že dotyční ministři a další představitelé opustili - ne fyzicky či sociologicky, ale mentálně - svět běžných životních starostí natolik, že už nejsou schopni podobnou starost vůbec vnímat, natož ji ventilovat s nějakou empatií.

Jistě, někdo, zejména pokud se dlouhodobě dívá z českého revíru na Angelu Merkelovou řekněme skepticky, může celou věc přisoudit slabým nervům, ztrátě sebekontroly či rovnou kancléřštině hysterii a celou myšlenku o chybějících potřebných emocích odmítnout s tím, že v našem politickém životě jich je až dost. V tom by jistě měl pravdu, až na to, že většina z nich neroste z pochopení nějakého problému - obvyklým zdrojem bývá vlastní ego. Také by měl pravdu ten, kdo by namítal, že na sebeupřímnějším emotivním projevu nemůže stát účinný postup proti covidu. Ovšem stejné nahlédnutí na problematičnost předvánoční situace, z něhož vytryskly emoce a bušení do pultu, je zdrojem snahy o účinné řešení a dává jí punc upřímnosti (což jistě nemusí být totéž co účinnost). 

V naší situaci, kdy držitelé veřejné moci prohospodařili většinu důvěry a občané vědí, že od svého státu mohou čekat velmi málo, by se i takové "z celého srdce je mi líto" mohlo pozitivně projevit - když ne jinak, pak alespoň tím, že na chvíli zastíní destruktivnější emoce. Už Stanislav Gross ve své době ovšem zjistil, že upřímnost se nedá koupit jako billboard. Velká škoda, že vládě chybí i tohle. V nadcházejících dnech, kdy bude opět žádoucí vyvolat sounáležitost a spolupráci veřejnosti, by se někdo schopný podobné autentické emoce hodil.

Filip Breindl

foto: Wikipedie

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony