Poznámka: Bizarní kampaň? Třeba ji chceme ...

Poznámka: Bizarní kampaň? Třeba ji chceme ...
22. září 2017 Náš názor Autor: Filip Breindl

Za měsíc už budeme vědět, jak to dopadlo. Nad seznamem nově zvolených členů poslanecké sněmovny zároveň půjde posoudit, jak jsme naložili s nynější aktivitou politických stran, které směřují do finále kampaně a mnohdy si počínají velmi zvláštně (dobře to lze posoudit například na Facebooku díky skupině Český politický bizár).  

Některá hesla už nevypadají příliš vzdálená od těch orwellovských "Válka je mír - svoboda je otroctví - nevědomost je síla", ale nebylo by spravedlivé je už teď odsuzovat. V politické soutěži totiž vcelku platí tržní zákonitosti a každý občan svým voličským hlasem třímá silný nástroj k tomu, aby současné počínání adeptů zákonodárného sboru po zásluze odměnil. Z minulých let víme, že agresivní či populistický tón mnohdy uspěl, ale při vzpomínce na vůdce postkomunistických důchodců Eduarda Kremličku konzumujícího hmyz je jasné, že ne vždy to vyjde.

Navíc nikomu nic nebrání v tom, aby přešel do vyšší obtížnosti a konfrontoval vyřčená hesla s dosavadním počínáním kandidátů, jejich programové teze s životní realitou a nabízený pamlsek se závažností odpovědnosti za budoucnost. Nemá cenu vyčítat politikům, že se z předvolebního období stává přehlídka marketérských týmů, vhodnější je postarat se o to, aby přestali ve vodách okamžitých, jednoduchých a heslovitých řešení cítit snadné loviště. Svým vlísáváním do voličské přízně dávají politici najevo, že si jsou dobře vědomi síly, kterou každé vhození obálky do urny představuje. Teď ještě aby si to naplno uvědomila i voličská obec, a nejlépe během celého volebního období, ne pouze při kampani.

A na závěr bez nároku na odměnu od příslušných sekretariátů návrh některých hesel, kterými by se někdy trochu nejednoznačné sdělení některých stran vyjasnilo: Bude líp než za demokracie. Eurem platí jen zoufalci. Zchudlí, ale šťastní. Víme, co nechceme. Čech není Evropan. Kvér do každé rodiny. Konec paběrkování v extralize. Víte, co se vám NATO?

Filip Breindl