Očekávání v pravý čas - předadventní fejeton pod rozzářenými stromy

Očekávání v pravý čas - předadventní fejeton pod rozzářenými stromy
30. listopadu 2019 Náš názor Autor: Filip Breindl

Ještě jsme se letos nedostali k zanotování "a bude světlo velké" a velké vánoční stromy už září na našich náměstích a tiše naslouchají koledám. Jeden český politik si k tomu vymyslel příhodu pro své příznivce, že prý Němci tomuto spektáklu nadále odmítají dávat křesťanský přívlastek vánoční a říkají tomu zimní trhy, zatímco mrznout teprve začíná.

Křesťané v minulosti dokázali pro své potřeby zužitkovat jiné události spojené s rituály a současné ulice ukazují, že teď probíhá něco obdobného s opačnou dynamikou. Chápání Velikonoc či Vánoc může být značně odlišné, jak mi každoročně cestou na půlnoční mši naznačuje jeden stromek vyhozený na Štědrý večer k popelnicím. Proč někomu zazlívat, že Vánoce nejlépe oslaví ještě v listopadu s hrnkem punče na rozzářeném náměstí, jehož výzdobu stihnou technické služby prozíravě odstranit ještě před Silvestrem? Někdo snad omezuje roráty, čelíme překážkám, chceme-li v adventu očekávat a připravovat se?

Před časem jsem mohl navštívit Bangladéš, zemi s jednou z největších muslimských komunit na světě a zároveň naprosto nepatrnou křesťanskou menšinou. Ta dělá, co může, aby od státu vyškemrala volno na velikonoční neděli (to běžné připadá na pátek), ale 25. prosince státní svátek už řadu let má. Určitě to hodně souvisí s chápáním Ježíše a Panny Marie v islámu, ale vsadil bych se, že místní záliba v blikajících světlech se hezky potkala s podobně lesklou paralelní podobou křesťanských Vánoc.

Buďme rádi, že nám v temných ránech a večerech něco svítí na cestu, ať už jdeme kamkoli. Třeba i ke stromu na to náměstí, jehož hemžení opravdu lépe vystihuje přívlastek zimní než vánoční. Ne všechno se možná děje v té úplně správné posloupnosti a v nejvhodnější dobu, ale podstatné je, co od zítřka zpíváme - ejhle, Hospodin přijde a všichni svatí jeho s ním.

Filip Breindl

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony