My můžem – trapnost přistižených ukazuje, proč příklad z Teplic nenásledovat

My můžem – trapnost přistižených ukazuje, proč příklad z Teplic nenásledovat
26. ledna 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Vlastně to setkání zajímavé skupiny prominentů v teplickém hotelu nepřináší nic nového – už dříve jsme věděli, že mnozí protagonisté veřejného života jsou přesvědčeni o tom, že na ně samotné se z nějakého důvodu nevztahují omezení vymyšlená (mnohdy jimi samými) pro prostý lid. Novinkou není ani naivita předpokladu, že se zrovna v Česku podaří něco takového provést bez pozornosti, ani přehlídka neuvěřitelně hloupých výmluv – na ní zamrzí nanejvýš to, že se do čela této hitparády dere přední představitel policie a nepřenechá prvenství hokejově-expolitické skupině.

My můžem – to je mentalita, která se u některých jedinců rozvíjí s tím, že dostanou propůjčenou určitou moc. Správně ji sice mají užívat ke službě veřejnosti, ale to pokušení si kus odklonit pro sebe může být značné, zvláště když vidí takové příklady i ve svém okolí. A nemusí ani znát klasické úsloví o Bohu a volovi, aby podlehli dojmu vlastní nedotknutelnosti a pak z něj drsně střízlivěli za značného pobavení přihlížejícího publika.

Jaké z toho plyne poučení pro nás, obyčejné kmány? Pokud jde o lákání dělat to stejně, když můžou oni, dokonce včetně policejního plukovníka: Zcela jistě se lze vydat jejich cestou, ale natvrdo řečeno to znamená chovat se jako pitomec podle vzoru ne zcela následováníhodných politiků a jako bonus stejně vypadat trapně, až se vše provalí, což je v naší upovídané kotlince prakticky jistota.

Takže nedělat nic, nechat to být? Nikoli, hodí se připomínat, do jaké pozice dostal řadové policisty v Libereckém kraji jejich (naštěstí teď už bývalý) šéf Husák, až budou řešit porušení protiepidemických nařízení. Na místě je i patřičná ironie k tomu, jak aktéři teplické oslavy celou věc vysvětlují jako shluk různých jednání, po nichž je směsice únavy a nepříznivých povětrnostních podmínek (ještě mohli říct klimatických!) donutila přenocovat, případně tato vyjádření porovnat s vlastními oblíbenými výmluvami z prvního stupně základní školy. Lze věnovat pozornost i vedlejším efektům, například smýšlení sportovních funkcionářů. Ale hlavně: pamatovat, že vždycky máme možnost vystavit účet těm, kterým jsme předtím propůjčili k jejich službě nějakou moc. To zase můžeme my, tak to dělejme.

Filip Breindl

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony