Glosa: Radši už nebýt best in covid

Glosa: Radši už nebýt best in covid
1. září 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Ještě štěstí, že podle premiéra Andreje Babiše jsme teď, stejně jako loni touto dobou jeho slovy "best in covid". Raději si totiž nepředstavovat, jak by to vypadalo, kdybychom na tom byli jako jinde v Evropě mimo šťastnou Visegrádskou čtyřku. Zdá se, že ranní tweet z premiérova účtu opět posunul vzdálenost mezi skutečností a obrazem vytvářeným politickými marketéry.

Vůči pozůstalým po obětech covidu je to cynické, vůči realitě drzé, vůči pokračující předvolební kampani znepokojivé, vůči politické kultuře zničující. Z dnešního Babišova vyjádření před odletem na Bledské strategické fórum (kde měl best-in-covid výrok loňskou premiéru) vyplývá, že mu hlavní starost dělá údajné vytržení těchto slov z kontextu, protože neměl na mysli Českou republiku, ale celou skupinu V4. "Potom samozřejmě jsme návrat v září do škol a z dovolených nezvládli, doufejme, že tento rok to zvládneme podstatně lépe," dodal se sobě vlastním smyslem pro empatii a vyvození politické odpovědnosti. 

Těžko říci, jaká marketingová strategie vedla premiérův tým k aktivnímu vytažení tohoto vyjádření, když kampaň zatím vypadala spíše tak, že se k vládnímu potýkání s covidem příliš nehlásí. Můžeme spekulovat o útoku lepším obrany, o výhodách drzého čela před poplužním dvorem, snad také o odvedení pozornosti od jiných premiérových kauz. V každém případě by bylo vhodné, aby se před říjnovými volbami mluvilo o tom, jak jsme pandemií prošli. Také proto, abychom si připomněli, co přesně znamenalo být best-in-covid poté, co skončilo léto.

Filip Breindl

obrázek: Pixabay.com