Dva dny volna pro očkované? Trumf vynesený v nesprávný čas na špatném stole

Dva dny volna pro očkované? Trumf vynesený v nesprávný čas na špatném stole
30. července 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Motivovat k očkování proti covidu příslibem dvoudenního placeného volna by mohlo mít určitou logiku, pokud by šlo o promyšlený krok v rámci ucelené strategie, a hlavně, pokud by se týkal širší cílové skupiny než jen státních zaměstnanců, a to pouze některých, jak upozornilo třeba ministerstvo školství. Vláda tak vytáhla trumf v nesprávnou chvíli a poněkud mimo partii, což ještě doprovodila výroky na úrovni hodně nízké cenové skupiny.

Myslí se tím zejména premiér Andrej Babiš, jehož rozhořčily poukazy na to, kolik to bude stát. Podle něj "není žádný dopad na státní rozpočet", což zavdává úvahám, že dny volna se budou týkat jen té části státních zaměstnanců, u nichž se zkrátka nepozná, zda dva dny pracují, či nikoli. V souvislosti s doporučením, aby stejný benefit zavedl i soukromý sektor, to zní skoro výsměšně, protože každý firemní ekonom dokáže volno vyčíslit konkrétní sumou.

Dalším problémem je, že příslib dvou dnů volna míjí skupinu, u které se váznoucí očkování projevuje nejnaléhavěji, u seniorů. V jejich případě vláda tápe a zatím nedokáže ani koncepčně zapojit praktické lékaře, ani se výrazněji vymezit vůči dezinformacím, které tuto věkovou skupinu ovlivňují.

Přitom by se dalo vymyslet, jak motivovat zaměstnavatele v soukromém sektoru, aby tento benefit poskytovali, vyčíslit předpokládaný finanční dopad a pojmenovat úspory, kterými se ospravedlní; ideálně postupovat v rámci ucelené strategie s relevantními partnery v terénu a vše patřičně vysvětlovat. Takto se ale v této vládě nepracuje, proto i možné trumfy odhazuje nahodile a zmatečně, ke škodě celé partie.

Filip Breindl

foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony