S papežem se budou moci na Slovensku setkat jen plně očkovaní

S papežem se budou moci na Slovensku setkat jen plně očkovaní
20. července 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Podmínkou přístupu na setkání související se zářijovou návštěvou papeže Františka na Slovensku bude kompletní očkování proti covidu-19. Dohodli se na tom představitelé slovenské vlády s předsedou tamní biskupské konference Stanislavem Zvolenským. Prezidentka Zuzana Čaputová rozhodnutí vnímá jako logické.

"Toto rozhodnutí vnímáme v duchu našeho požadavku. Byli jsme informováni, že z hlediska bezpečnosti a technických možností je to jediný reálný způsob, jak radikálně neomezit počet přítomných," sdělil arcibiskup Zvolenský s prosbou, aby věřící „tyto informace brali v dobré víře, jako snahu umožnit účast co největšímu počtu lidí." Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský potvrdil, že díky tomu násobně navýší běžný povolený limit pro hromadné akce dané epidemickými opatřeními. Dosud neočkovaní zájemci o setkání s papežem tak mají do konce července možnost zahájit očkování dvoudávkovou vakcínou. V případě jednodávkové bude přítomnost na událostech umožněná těm, kteří se nechají naočkovat nejpozději 21. srpna. Látky, které stačí jen jedna aplikace, je ale podle ministra Lengvarského na Slovensku jen omezené množství.

František má navštívit Bratislavu, Prešov, Košice a poutní místo Šaštín. Jak Proglasu řekl farář Marián Kalina z Moravské Nové Vsi, existuje možnost, že trám z tornádem poškozeného krovu tamního kostela sv. Jakuba poslouží k tvorbě kříže při papežově mši svaté právě ve slovenském Šaštíně.

zdroj: TKKBS, Radio Lumen

ilustrační foto: Vojtěch Hlávka, Člověk a víra

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony