Doufat, aby něco takového nebylo možné – tři poznámky k údajnému obchodu s Vrběticemi

Doufat, aby něco takového nebylo možné - tři poznámky k
5. května 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Nevíme, zda něco víme, lze říci o poslední tuzemské výživné kauze, v níž proti sobě stojí tvrzení novinářů ze Seznam Zprávy, že ministr vnitra plánoval ututlat vpravdě výbušný vrbětický případ ve prospěch pochybného politického obchodu, a slovo Jana Hamáčka, že jde o výmysl a spekulace. Co ale víme jistě, že jde o další ukázku mimořádného úpadku a rozkladu politické kultury, a to i v tom lepším případě, kdy ministr žádný takový plán neměl.

Už jen připuštění, že by něco takového bylo možné, nastavuje našim poměrům nemilosrdné zrcadlo, v jehož odrazu lze spatřit jen zlomkový odlesk služby veřejnosti - většinu plochy zabírají propletence různých osobních zájmů, vztahů, preferencí, případně nevraživosti a rivality. Takové nastavení priorit do značně nezdravých poměrů dodá podobné zprávě kontext uvěřitelnosti; podtrhne to ještě faktické mlčení prezidenta republiky a předsedy vlády, nepředstavitelné v zemích se zakořeněnou demokracií.

Nezdravé poměry v domácí politice výmluvně dokládá i debata o této kauze, která proběhla v poslanecké sněmovně za zavřenými dveřmi. Je všeobecně známo, že před objektivy kamer dokáže tento zákonodárný sbor často rozehrát absurdní divadelní představení. Teď se zdá, že to umí i bez vnějšího publika, sám pro sebe a naneštěstí i pro pozvané hosty, kteří se ani nedostali ke slovu. Jejich vyjádření je přitom pro posouzení celé záležitosti klíčové a sněmovna v důvěrném režimu se mohla původně jevit jako vhodná platforma. Snad Pavel Zeman, Jan Beroun, Jan Švejdar a další najdou jiný vhodný prostor.

Znovu připomeňme, že zdaleka nemůžeme pokládat za prokázané, že by Jan Hamáček nebo někdo jiný podobný politický obchod s Moskvou vůbec plánoval. Člověk chce doufat, že to není pravda i proto, že pokud bychom už takto rozbořili veškeré etické mantinely, získali bychom velice málo - vakcínu, kterou stejně aktuálně nemůžeme podávat, protože neprošla schválením lékového úřadu, a příslib pražského summitu Putin-Biden, což bez zapojení americké strany stejně nedává valný smysl. Že je schůzka těchto mocných mužů v pražských kulisách neměřitelná se zkázou napáchanou ve Vrběticích, asi netřeba dodávat.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony