Kardinál Duka k Vrběticím: Odložit vše, co nás rozděluje. Tomáš Halík oceňuje BIS

Kardinál Duka k Vrběticím: Odložit vše, co nás rozděluje. Tomáš Halík oceňuje BIS
22. dubna 2021 Události Autor: Filip Breindl

K záležitosti kolem zjištění Bezpečnostní informační služby o podílu ruské vojenské rozvědky na výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 se vyjádřil kardinál Dominik Duka i prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.

Pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu, napsal v souvislosti s děním kolem Vrbětic kardinál Dominik Duka. Na svém blogu zveřejnil text dopisu, který adresoval prezidentu Miloši Zemanovi a dalším ústavním činitelům. Podle pražského arcibiskupa musí Česká republika hovořit jednotným hlasem. "Nebudeme-li hovořit jednotným hlasem, budeme-li využívat jak pandemie koronaviru, tak i tohoto případu k vnitřním sporům, v nichž zapomínáme na společné dobro a na společný osud této země, našeho státu, pak musíme počítat s tím, že zůstaneme opuštění. O tom nás poučuje celá naše historie," stojí v textu kardinála Duky. "Kdykoli jsme v minulosti byli v ohrožení, museli jsme odložit vše, co nás rozděluje," připomíná pražský arcibiskup. Za důležité pokládá rozvíjení anticko a židovsko-křesťanských kořenů naší civilizace: "Od těch jsme se ale odřízli, a proto dnes přestaly vyživovat nejen současný politický život, včetně toho mezinárodního, ale dokonce i vztahy mezi jednotlivci navzájem: rodinou počínaje a státními institucemi konče," píše kardinál Duka.  Zmiňuje také situaci křesťanů v Sýrii, o níž se hovoří jako o jedné z možných cílových zemí uskladněné munice.

Pro filozofa, religionistu a katolického kněze Tomáše Halíka je činnost ruské tajné služby na našem území aktem státního terorismu, který navazuje na dřívější snahy Moskvy oslabit české vazby k západním spojencům v Evropské unii a Severoatlantické alianci. "Chtěl bych vyjádřit úctu a vděčnost našim bezpečnostním službám, že přes všechny urážky a šikany ze strany hlavního představitele a nástroje ruských zájmů v naší zemi předložili jasné důkazy o největším aktu státního terorismu vůči naší zemi od srpna 1968," vyjádřil profesor Halík a zmínil proruské kroky prezidenta Miloše Zemana i dalších českých politiků. Dodal, že situace vyžaduje pevný postoj českých představitelů a ukotvení zahraniční orientace země, jak ji formovala v postkomunistickém období v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. "Zápas se lží a nenávistí asi není možné nikdy dokonale vyhrát, ale nikdy, nikdy se nesmíme vzdát," uzavírá Tomáš Halík.

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony