Covidová pravidla jako trhací kalendář

Covidová pravidla jako trhací kalendář
28. dubna 2021 Náš názor Autor: Ondřej Havlíček

„Je to zábava, porušovat pravidla,“ říká v pátém snímku ze světa Harryho Pottera do té doby vždy poctivá a za všech okolností pravidel poslušná Hermiona Grangerová. Mladá čarodějka tak reaguje na sadu příkazů a zákazů, které v kouzelnické škole zavádí pedantská učitelka Dolores Umbridgeová, dosazená do své funkce ze zjevně nepřátelsky naladěného ministerstva kouzel. „Je to zábava, porušovat pravidla,“ jako by za poslední rok prožitý v pandemii znělo čím dál hlasitěji v české společnosti. Mnozí občané přitom mají pocit, že stupeň teroru je podobný tomu z kouzelnického světa. Ale není.

Vláda ani ministerstvo zdravotnictví nevydávají nařízení s cílem omezovat svobodu nebo ze strachu před budováním nepřátelské armády, jako to bylo v případě Korneliusem Popletalem vedeného ministerstva kouzel. Nařízení jsou sice často zmatená a některá nedávají smysl, nelze ale snad pochybovat o tom, že jsou zaváděna s cílem ochránit životy a zdraví lidí.

I přesto se z nich stal trhací kalendář. Každý zná z vlastní zkušenosti nebo od lidí ve svém okolí celou řadu situací, kdy šla opatření stranou. Kdy "prostě muselo" proběhnout setkání přátel, kdy bylo "nutné" přejíždět mezi okresy, kdy "nedávalo vůbec žádný smysl" nosit ve městě respirátor.

Z porušování pravidel se stal národní sport. A rutinou každodenního života potom hledání důvodů, proč na tom není nic špatného. Omlouváme to nedůvěrou ve vládu, omezováním svých práv, dušením se ve své samotě. Navíc pravidla se přece porušovala vždy a teď je těžká doba.

Kdy jsme se ale přestali stydět za to, že děláme něco špatného a zrodila se v nás hrdost na takové jednání? Kdy začali být vysmíváni ti, kteří se snaží důsledně dodržovat pravidla, která jim vláda nařizuje a o jejichž naplňování je žádá? A kdy naopak začalo uznání proudit k těm, kteří pravidla respektovat odmítají?

I kdyby nešlo o lidské životy, jako je to v současné pandemii, zásadní ranou je už jen tento rozpad lidského přesvědčení, že pravidla je dobré dodržovat. Zásadní ranou pro právní stát, pro společnost, pro naše duše. Pokřivujeme sami sebe a ještě se za to plácáme po zádech.

Toto jistě nemá být výzva k bezmyšlenkovitému dodržování všech pravidel, ať už jsou jakákoliv. Ne, má to být výzva k důkladnému promýšlení, kdy je opravdu nezbytné a také dobré pravidlo porušit a kdy tím naopak boříme systém, na který jsme jinak tak hrdí.

Přestaňme být falešnými rebely a hrdiny v místech a v časech, kdy je to tak pohodlné, kdy se nám za naše rebelství nemůže téměř nic stát. Pravé hrdinství teď neleží v boji proti pravidlům, ale v jejich svědomitém dodržování. Ačkoliv to zní nepopulárně a neatraktivně.

Od světa čar a kouzel J. K. Rowlingové se máme stále co učit. V kontextu současné atmosféry, která oceňuje ignorování pravidel a jejich porušení, v čase, kdy se bojíme svým přátelům a známým říci, že je neobejmeme nebo si v jejich přítomnosti opravdu nesundáme respirátor, teď můžeme od bradavických hrdinů odkoukat třeba odvahu, díky které Nebelvír vyhrál školní pohár. Jak říká Albus Brumbál: „Vyžaduje velkou porci odvahy postavit se svým nepřátelům, ale ještě víc postavit se svým přátelům.“

foto: pixabay