Glosa: Jak nás potrestá mírumilovný přítel

Glosa: Jak nás potrestá mírumilovný přítel
23. dubna 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Nemělo by zapadnout, že v návaznosti na poznatky o akcích ruské vojenské rozvědky na našem území dostáváme také cenné informace o postojích proruské scény v Česku, konkrétně demaskování údajného vlastenectví a prosazování domněle suverénního vystupování naší země.

A komu tím prospějete? Miroslavem Donutilem proslavená replika z filmu Pelíšky stále zůstává v mentální výzbroji českých komunistů - právě s takovým titulkem vyšel ve stranických Haló novinách text poslankyně Miloslavy Vostré kritizující opoziční úvahy o vyslovení nedůvěry vládě. Obsahově hezky kontrastuje se sdělením jejího kolegy Stanislava Grospiče, jenž tepe do údajného "protiruského marketingu" premiéra Andreje Babiše, a když ho jinak celkem asi správně nazývá oligarchou, nejspíš spoléhá na čtenářovu slabou paměť, protože to byla KSČM, která umožnila Babišovi vládnout - ačkoli ho Grospič podle svých slov poznal "jako muže nepříliš vybraného chování, jako marketingový produkt - a samozřejmě jako oligarchu, který snad nikdy nedrží slovo."

Tato epizodka z komunistického webu naznačuje slabý kalibr, s nímž se proruská část politického spektra snaží udržet svou linii po rozjetí celé vrbětické kauzy: Když už nejde o přímou dezinformační techniku, jakou je například pokus znevěrohodnit BIS, je to práce se schématem údajného zahraničního žoldu, pro Bílý dům, pro Angelu Merkelovou, pro Izrael. Když pomineme zjevnou nesmyslnost celé konstrukce předkládané bez jakýchkoli důkazů, vynikne na ní i skutečnost, že tyto nálepky dostávají dosavadní spojenci. Velmi smutnou roli sehrává exprezident Václav Klaus, jehož vyjádření o postrašení občany Vrběticemi, když už tolik nezabírá strašení covidem, nahrává úvaze, zda nakonec nejlépe nekoná Miloš Zeman, když mlčí ...

Zajímavý myšlenkový oblouk pak opisuje úvaha, že není taktické dráždit mocného ruského partnera a přivolávat na sebe jeho trest. Byl by to legitimní názor, kdyby nezazníval ze stejných úst, která vykreslují Rusko jako mimořádně přátelskou a mírumilovnou zemi. Neměla by k přátelství patřit také určitá velkorysost, zvláště k menšímu, a chceme opravdu investovat do přátelství s někým, kdo hned trestá, když není po jeho?

A komu tím prospějete? je replika z filmu, který vrcholí sovětskou invazí do Československa v srpnu 1968, výmluvně komentovanou další postavou Pelíšků ztvárněnou Jiřím Kodetem. Reálně se ovšem prosadilo pojmenování tohoto vstupu vojsk jako bratrské pomoci. Zdá se, že v tomto nastavení vůči násilí páchaném na našem území na rozkaz Moskvy část politického spektra stále setrvává. Snad zůstane na jeho okraji, případně se tam odebere.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony