Je tu trochu chaos, ale mám pro to pochopení, říká dobrovolník pomáhající uprchlíkům

Je tu trochu chaos, ale mám pro to pochopení, říká dobrovolník pomáhající uprchlíkům
2. března 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v úterý oznámil, že z Ukrajiny dosud uprchlo více než 660 tisíc lidí, převážně žen a dětí. Nejvíce, 450 tisíc, jich překročilo hranice do Polska, na Slovensko dorazilo téměř 67 tisíc lidí, do Česka dosud asi 20 tisíc.

V obří překladiště humanitární pomoci se v posledních dnech změnilo parkoviště u uzavřeného obchodního domu na okraji polského města Přemyšl. Dárci z Polska, ale i z okolních zemí, sem přivážejí pomoc pro uprchlíky utíkající před válkou na Ukrajině. O situaci na místě nám ve vysílání Proglasu pověděl náš bývalý kolega Lukáš Graca. „Podle místních a odhadů už přešlo hranice kolem 450 tisíc lidí. Ale čeká se až milion lidí. Každý den sem přijíždějí vlaky, které mohou pojmout až 2000 lidí. Je to tedy velký nápor nejen pro organizátory. Lidé, kteří prchají, jsou často zničení, unavení z cesty, která trvá až 4 dny,“ popsal Lukáš Graca situaci s tím, jak se dá k uprchlíkům přistupovat. „Snažím se je pochopit, pomoct jim, potěšit je, bavit se s nimi, popřípadě jim zajistit finanční pomoc a hlavně ten odvoz,“ přiblížil bývalý moderátor Proglasu Graca.

Uprchlíci přicházejí nejen na Polské ale i Slovenské hranice. Tam zůstala pomáhat i Lejsa Nojsenko z Užhorodu. V košické katedrále zájemcům nabídla své svědectví a pocity, které dál zprostředkovalo Radio Lumen. Můžete si poslechnout její emotivní  svědectví.