Česká politická telenovela přináší další pozoruhodný díl, asi ne poslední

Česká politická telenovela přináší další pozoruhodný díl, asi ne poslední
23. října 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Česká politika je jako hodně spletitá telenovela. Nouze není o emoce, padouši se rychle mění v hrdiny a naopak, okamžiky napětí mnohdy nepostřehnutelně přecházejí v komické momenty, část publika drží palce svým vyvoleným až za hrob a příčetní diváci kroutí hlavou, jak mohl někdo něco tak nepravděpodobného vymyslet a realizovat. Další z podařených dílů právě sledujeme.

Možná by ale přece jen i nejdivočejší z latinskoamerických scénáristů ucouvl před vytvářením postavy politika, který se stal tváří navenek protikorupčního hnutí a v zákulisí vede jedno jednání za druhým. Ačkoli mu veřejnost poskytla dostatečné kancelářské i reprezentativní prostory, neváhá se uchýlit kamkoli, aby svou vášeň pro jednání realizoval. Teď z toho sice má průšvih, ale s tím si asi nějak poradí, jako s těmi předchozími, nejspíš při nějakém jednání.

Hůře se zatím vede jeho společníkovi ze schůzky, zkušenému lékaři, jemuž dosud část diváků potichu fandila, i když z druhé poloviny gauče zaznívaly námitky proti příliš přímočarému, až vojenskému stylu tohoto hrdiny. S jednajícím politikem se očividně moc nechtěl ukazovat, ale byl přistižen bulvárním tiskem. Ještě k tomu zrovna v provincii platila dost zásadní omezení svobod, která onen lékař vyhlásil kvůli zlé epidemii. Dost energie věnoval tomu, aby obyvatelstvo nabádal k setrvávání doma, a pak se ukázalo, že sám vedle své práce stíhá nějaká, jak tomu říká, urgentní jednání. Jeho šéf, který do celého příběhu vnáší prvek komické mluvy a chaotického vystupování, náhle nachází řeč a mluví o konci dosavadní opory svého týmu.

Na závěrečné titulky je ale ještě brzy. Zkušený lékař se rychle otřepe z neslavného vystoupení, ve kterém nedokázal příliš přesvědčivě reagovat na dotěrné otázky novinářů, a přejde do protiútoku - nic špatného neudělal, natož aby porušil předpisy vymyšlené pro kmány. Zdůrazňuje, že nebyl v žádné restauraci, které z jeho příkazu mají ručník na pípě, ale v soukromých prostorách vyšehradské kapituly (což do scénáře přináší církevní prvek, jenž je kořením každé telenovely). Před několika hodinami jednající politik restauraci bezelstně přiznal včetně svého přátelství s daným hospodským ...

To už ale šéf, ten s komickou mluvou, míří za starým pánem s hůlkou, který má takovou moc, že by teoreticky ve všem mohl udělat pořádek. Zkušený lékař se těší jeho přízni, ostatně starý pán je proslulý shovívavostí k členům svého klubu, kteří se scházejí v překrásné napodobenině šlechtických sídel - přešlapy protřelého obchodníka i slovanského vyslance proti pravidlům zkušeného lékaře přešel svými proslulými slovními hříčkami, jakkoli jinak vyznává značnou přísnost pro kmány a za porušení předpisů proti nemoci by nechal četnictvo, aby jim značně sáhlo na výdělek. Na začátku tohoto dílu se razantně projevil i smolař v podání protagonisty s výraznými kotletami. Na tuto postavu si ale scénárista zjevně zasedl, jakkoli jí krátce přenechal roli hlavního hrdiny a inovoval ji i kostýmově. Pak se vrátila k marné snaze o prosazení mnohdy i správných věcí, které ale šéf s komickou mluvou, starý pán s hůlkou a další torpédovali.

Divák může s napětím čekat, jak se to celé ještě zamotá a jak kostrbatá bude cesta k zajisté šťastnému konci. Nebo si uvědomit, že při tomto obsazení musí děj kapitoly o epidemii trochu popostrčit vlastními prostředky, protože protagonisté na jevišti nevypadají na to, že by k tomu směřovali. Pak si zejména při dlouhých domácích večerech lze na odlehčení pustit třeba něco z Latinské Ameriky. Možná jako si Latinoameričané teď jako napínavý příběh pouštějí zpravodajství z České republiky.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony