Čas na skládání účtů ještě přijde? Jistě, pane premiére

Čas na skládání účtů ještě přijde? Jistě, pane premiére
22. září 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

"Budu k vám jako vždycky upřímný a otevřený," sdělil televizním divákům v mimořádném projevu předseda vlády Andrej Babiš a předznamenal tím, o co dále půjde: Premiérova slova sotva vstoupí do politických dějin, spíše by bylo vhodné, aby našla uplatnění ve školních učebnicích jako podařená ukázka předvolebního vyjadřování se všemi nástrahami, které z toho pro diváka vyplývají.

Teorii tohoto žánru dobře zachycuje britský seriál Jistě, pane premiére, konkrétně díl Premiérův projev. Rozebírá, jak naplnit snahu vypadat současně velitelsky, dobrácky, čestně, rozhodně i upřímně, jakou roli může sehrát barva a střih obleku či zařízení kanceláře v záběru kamery. Když tyto vnější okolnosti, jakkoli důležité, ponecháme stranou, nalezneme i ve slovech českého premiéra výraznou inspirací Británií 80. let.

Zejména ožil pohled tehdejšího premiérova tajemníka Bernarda, který svému šéfovi nabídl jinou perspektivu bezobsažného projevu - říkejme tomu "méně zavazující". Nenapadejte opozici, zní pokyn politického poradce: "Nemluvte o nich vůbec. Všechno, co říkáte, by mělo znít srdečně a přátelsky. Samozřejmě autoritativně, ale hlavně laskavě. Otec národa." A ještě jedna rada: "Podle mých zkušeností, když je nějaká věta delší než na dva řádky, tak než se dojde na konec, lidi zapomenou, co bylo na začátku. Včetně toho, kdo to říká." K obsahu sdělení potom ze společné porady vyplynulo, že radikální prohlášení o zrušení nákladného zbrojního programu se nehodí, jestliže daná věc vytváří pracovní místa v regionech, kde má vládnoucí strana těsnou většinu.

Obdobu takového premiérského projevu jsme včera sledovali. Babišovu poradenskému týmu se podařilo celou záležitost kolem zhoršené epidemické situace zredukovat na roušky - ano, to jsme možná trochu podcenili, ale vzpomeňte si, jak jste se těšili na léto bez náhubku. Ostatní nedodělky - zajištění velkokapacitních call center, dostatečných kapacit odběrových míst a laboratoří, hlášení výsledků testování do 48 hodin (!) - prezentuje bez uzardění jako úkoly, na které má logicky teprve dojít, jakkoli by se zdravý rozum měl tázat, proč to ještě není. Půvabným detailem, přesně ve stylu zmíněného britského seriálu, je použití slova "urychleně" - vypadá rozhodně, úderně a zároveň absencí jakéhokoli časového údaje nevytváří žádný závazek. Otcovská slova o Adamu Vojtěchovi divákovi se zbytky paměti před oči postaví známou scénku "nebuďte slušnej", aby se dostavil krátký pocit vděčnosti, že Vojtěch tomu "v podstatě jsem si ho vychoval" vcelku odolával. (Glosátoři ze sociálních sítí si povšimli, že větou "jsem přesvědčen, že se na něj jednou bude vzpomínat jako na nejlepšího ministra zdravotnictví" vlastně Babiš předpokládá, že nový ministr Roman Prymula bude horší než Vojtěch).

Autoritativně, ale laskavě prosí otec národa, abychom zanechali sporů a semkli se. Čas na skládání účtů podle něj "zase přijde", přičemž z celého sdělení až příliš trčí premiérova obava, aby ten čas účtování a semknutí náhodou nepřišel o volebním víkendu 2. a 3. října. Celý projev byl mluvenou obdobou billboardů se značně vylepšenou podobou kandidujících politiků. Opravdový Babiš je k nalezení jinde. Jistě, pane premiére.

Filip Breindl

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - šestá věta - Langsam; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony