Židovské obce kritizují projevy proti uprchlíkům při Terezínské tryzně

16. května 2016 Události Autor: Filip Breindl

Federace židovských obcí a Židovská obec v Praze ve společném prohlášení kritizovaly výroky předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu ČSBS) Jaroslava Vodičky pronesená při nedělní Terezínské tryzně. "Ve svém vystoupení označil současnou migraci za invazi a uchýlil se k hrubým xenofobním stereotypům. Bez ohledu na osobní názory na současnou politiku vůči migrantům považujeme takové výroky za nepřijatelné," stojí v prohlášení.

Vodička, jehož svaz zastupuje odbojáře či vojáky bojující za druhé světové války proti nacistům, v Terezíně o běžencích mimo jiné prohlásil, že "prchají  za pohodlnějším životem ne s touhou bránit svou vlast, prchají, aby vytěžili náš léta a prací generací před námi budovaný evropský sociální ekonomický systém."  Označil je také za bezpečnostní hrozbu a politiky vyzval k obraně před příchozími, kterými jsou podle něj "mladí zdraví muži s novými mobily v rukou v kožených bundách za tisíce." Na místě na Vodičku reagoval vrchní zemský rabín Karol Sidon, který poukázal na židovskou zkušenost 20. století: "Zahynuli nejenom proto, že je Němci vyvražďovali, ale také proto, že svět, nežidovský, ale vlastně i židovský, jim uzavřel cestu záchrany," řekl Sidon. Židovské obce kritizovaly také předsedu Senátu Milana Štěcha, jehož projev se podle nich "nesl v protiněmeckém nacionalistickém duchu, který podle našeho názoru 71 let po skončení druhé světové války na vzpomínkovou akci nepatří." Štěch kritiku odmítl s tím, že jeho vystoupení nebylo protiněmecké, ale protinacistické. 

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony