Uplynulo 70 let od transportu Židů z Českých Budějovic do Terezína

Uplynulo 70 let od transportu Židů z Českých Budějovic do Terezína
17. dubna 2012 Události Autor: Petr Pospíšil

Vzpomínkové setkání k 70. výročí transportu Židů z Českých Budějovic do Terezína se dnes uskutečnilo v sálu radnice jihočeské metropole. Akce, kterou zorganizovalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém se kromě představitelů města zúčastnili i studenti místního gymnázia a pamětnice transportu Hana Tvrská a Luis Hermanová.

„Museli jsme odevzdávat věci, jako hodinky, lyže, rodiče rádia, zlato, stříbro, atd., nemohla jsem chodit do školy, rodiče museli zavřít obchod a další. Museli jsme chodit označeni žlutou hvězdou. V dubnu 1942 přišel povolávací rozkaz do transportu. Před odjezdem z českobudějovického nádraží dostal každý provázek s cedulkou, na které bylo uvedeno jeho číslo. Přestala jsem být Hana Vajlová a stala jsem se číslem AKB 385“, vzpomínala na různá omezení takzvanými Norimberskými zákony pamětnice transportu paní Hana Tvrská.

Vzpomínkového setkání byl přítomen i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Podle jeho slov se zastánci zločinných ideologií rekrutovali z řad zakomplexovaných jedinců, kteří zneužili líbivých ideologií, aby se dostali k moci. O kořenech nenávisti k Židům dodal: „Pronásledování Židů má mnohem hlubší kořeny. Určitě je s tím spojena jakási jinakost, která vychází z té prastaré biblické víry, že tím jediným suverénem je jedině Hospodin. Tzn. ti lidé často už v těch antických starověkých dobách odmítali přijímat suverenitu těch různých vladařů, okupantů a to jistě budilo celou řadu nenávisti a tato mentalita nějakým způsobem prostupovala i středověkem. Ta mozaika se skládala až do té hrůzné podoby nacistické genocidy, ale bohužel i komunisté ten antisemitský prapor nesli pak dál.“

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony