Západní biskupové po návštěvě pásma Gazy: Je to vězení pod širým nebem

Západní biskupové po návštěvě pásma Gazy: Je to vězení pod širým nebem
16. ledna 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Koordinační skupina biskupů z Evropy a Severní Ameriky vyzývá k novému politickému řešení krize v Izraeli a Palestině. Stojí to v jejich závěrečném dokumentu k dnešnímu ukončení každoroční cesty do Svaté země. Cílem šestidenního pobytu bylo povzbuzení místních křesťanů v místech se zhoršující se bezpečnostní situací. Mimo jiné navštívili napjaté pásmo Gazy.

"Přijaly nás rodiny, které aktuálně žijí ze dne na den. Jejich hlavní starostí je dostatek čisté vody a přísun elektřiny," popsali biskupové situaci lidí, které navštívili. Jejich víra a odolnost je podle zástupců episkopátu inspirující. "Izraelští biskupové varují, že podmínky k životu jsou více a více neúnosné. To je naprotsto zřejmé na východním pobřeží, kde naši bratši a sestry nemají ani právo volného pohybu. Politická rozhodnutí vytvořila z pásma Gazy vězení pod širým nebem, odstartovala porušování lidských práv a hlubokou humanitární krizi," píše 15 biskupů v závěrečném dokumentu svého pobytu. Izrael vybudoval kolem Západního břehu Jordánu bariéru. Považuje ploty a zábrany kolem palestinských území za nezbytné bezpečnostní opatření. Do léta má být hotová nová bariéra kolem Pásma Gazy, která bude nejen nad zemí, ale také pod ní, což má bránit radikálům z pásma budovat tunely do Izraele.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády islamistického hnutí Hamás a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně.

Hlavní roli v řešení konfliktu musí podle skupiny biskupů sehrát místní a jejich vzájemný dialog. Pozadu ale nesmí zůstat mezinárodní společenství. Navrhli proto, aby státy následovaly příklad Svatého stolece a uznaly Palestinský stát, trvaly na mezinárodním právu nebo se jasne postavily proti násilí a poručování lidských práv kterékoli ze stran konfliktu.

Duchovní také vyzvali všechny věřící, aby jezdili na pouť do Svaté země a setkávali se s místními. Podle dnes zveřejnené statistiky františkánského poutního úřadu v Jeruzalémě agenturou Kathpress loni navštívilo Svatou zemi nejvíce katolických poutníků v historii. BVylo jich přes 600 tisíc včetně účastníků organizovaných skupin. Na místa spojená s Ježíšovým životem přijeli katolíci ze 115 zemí světa. Největší zastoupení měli Italové následovaní Poláky a Španěly. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že celkem židovský stát loni navštívilo čtyři a půl miliónů turistů. "Vyzýváme křesťanské věřící v našich zemích, aby se modlili a podporovali tuto misi. Jsme povzbuzeni nárůstem poutníků ve Svaté zemi a žádáme je, aby se častěji setkávali s místními komunitami," píší biskupové.

zdroje: Kathpress, ČTK, Vaticannews

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony