Situace křesťanů na Blízkém východě se liší region od regionu, mnohé hrozby však sdílí s muslimy

Situace křesťanů na Blízkém východě se liší region od regionu, mnohým hrozbám však křesťané a muslim
22. března 2019 Události Autor: Hana Kašpárková

V další debatě cyklu Bez obav? se zaměříme na téma křesťanství na Blízkém východě. Přestože se situace křesťanů liší mezi státy i uvnitř nich, mnohým hrozbám čelí společně s muslimy, řekl Proglasu teolog Jaroslav Franc, který bude hostem pondělní debaty v olomouckém penzionu Tõde.

Země Blízkého východu se staví ke křesťanům různě. Silná komunita (tvoří ji přibližně 10 procent populace) je například v Egyptě, v Saúdské Arábii naopak oficiálně neexistují jiná náboženství, než je islám. Situace se však liší i uvnitř jednotlivých zemí. „Co země, to jiná kultura. A často i v rámci jednotlivých zemí je situace různá podle regionů. Většina států je totiž tvořena několika kulturními okruhy, řekněme. Jiná atmosféra je na jihu Íránu, jiná na severu nebo na východě,“ vysvětlil Franc.

I proto čelí křesťané Blízkého východu velmi rozmanitým hrozbám. Některé z nich však sdílí s muslimskou komunitou – podle teologa je to například válečné nebo nábožensky motivované násilí, nezaměstnanost a řada dalších sociálních problémů.

Jaké jsou konkrétní hrozby na Blízkém východě? Funguje nějaká spolupráce křesťanské a muslimské komunity? A kdo stojí za násilím a hrozbami, kterým čelí věřící v blízkovýchodních zemích? Ptejte se s námi. V pondělí 25. března v 19 hodin v olomouckém penzionu Tõde. Záznam debaty naladíte následující čtvrtek v 9 hodin.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony