Výstava odkrývá dosud nezveřejněné snímky z terezínského ghetta

Výstava odkrývá dosud nezveřejněné snímky z terezínského ghetta
6. října 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

V Památníku ticha na pražském nádraží Bubny otevřeli výstavu čtyřiceti jedna fotografií nazvanou Album G.T., která ukazuje nedávno objevené autentické fotografie z ghetta Terezín.

Výstava fotografií Album G.T. je výsledkem více než dvouletého usilovného pátrání po identitě deseti tváří ze snímků, které Památník ticha na základě objeveného alba vloni vyhlásil: „Jedná se o přelomovou sérii celkem čtyřiceti jedna fotek neznámého autora, která zachycuje život v ghettu Terezín. Unikátnost snímků spočívá i v tom, že protektorátní ghetto nikdy nemělo žádného oficiálního fotografa. Jeho obraz si tak veřejnost dosud vytvářela z propagandistických filmů, které natáčeli Němci pro Červený kříž, nebo třeba z obrázků, které v ghettu vznikaly jako grafiky a dochovaly se,“ říká mluvčí památníku Martina Chvojka Reková.

Doposud se sice nepodařilo zjistit autora či autory celého alba, které je unikátním pohledem do ubytovacích prostor ghetta a jeho ulic, ale byla alespoň vypátrána identita pěti osob zachycených na fotografiích: „Domníváme se, že autorem byl někdo, kdo byl vězňům blízký. Možná i některý z vězňů. Protože ty fotografie jsou velmi kontaktní a emotivní. Ti lidé na nich v podstatě pózují. Mohl to být i Milan Weiner, v jehož pozůstalosti se toto album našlo,“ vysvětluje za pořadatele Martina Chvojka Reková. Výstava začala včera a je pro veřejnost zdarma otevřena do 23. října vždy od středy do pátku mezi 14. a 18. hodinou, v sobotu a v neděli od 13 do 18 hodin.

Poslechněte si záznam celého rozhovoru, který vedla moderátorka Alena Šedivá: