Vládne atmosféra pokoje a radosti, hlásí z Dublinu účastníci setkání rodin

Vládne atmosféra pokoje a radosti, hlásí z Dublinu účastníci setkání rodin
23. srpna 2018 Události Autor: Filip Breindl

"I když si pokaždé nerozumíme, z tváří vyzařuje to, co nás spojuje, víra v Boha, ale také jakási láska a ohleduplnost. Je tu velmi pokojné prostředí," popsal biskup Josef Nuzík, jeden z účastníků probíhajícího Světového setkání rodin, atmosféru v irském Dublinu. Podotkl, že radostné ovzduší nijak nenarušují výrazně nižší teploty v Irsku, které se liší od horkého počasí ve střední Evropě.

Evangelium rodiny - radost pro svět: Takové motto má letošní setkání konané po třech letech od poslední akce tohoto typu, která proběhla v americké Filadelfii. V těchto dnech se koná teologicko-pastorační kongres s řadou přednášek, svědectví a bohoslužeb věnovaných promýšlení výzev pro křesťanské rodiny v současném světě. "Vůbec to není teoretická věc. Vzhledem k tomu, že přednášejícími jsou většinou matky a otcové od rodin, slyšíme příběhy běžného života, problémy, radosti, váhání dnešních rodin, jak je známe z České republiky," sdělila z Dublinu kolegyně z Proglasu Ivana Horáková, která se setkání účastní jako členka výpravy Národního centra pro rodinu. Jako příklad uvádí svědectví z Ruska, které podle ní přiblížilo realitu v zemi, jež není zcela v souladu s tamními proklamacemi o ochraně hodnoty tradiční rodiny. I biskup Nuzík oceňuje příležitost seznámit se s rodinnou praxí na jiných kontinentech i s pohledy psychologů, ekonomů a dalších odborníků. "Vnímám to jako velmi intenzivní oslovení se zjištěním, že to, s čím se potýkají a co prožívají rodiny, je v zásadě stejné, ať je to výchova dětí, hmotné zajištění či vliv okolní společnosti. Příspěvky k těmto otázkám a tématům zde zaznívají v příspěvcích konference i svědectvím," uvedl pomocný biskup olomoucké arcidiecéze.

Program Světového setkání rodin v Dublinu vyvrcholí o víkendu, kdy mezi účastníky přijede papež František a prožije s nimi sobotní vigilii s festivalem rodin i závěrečnou nedělní odpolední mši svatou. "Těším se na to. Papež v posledních týdnech krátkými, ale velmi akcentovanými slovy mluvil o rodině, o tom, že je pokladem v dnešní uspěchané, hektické společnosti, člověk se má vracet do rodiny jako do místa, kde vydechne. Počítám s tím, že i zde zazní - jak on to umí - mnoho přiléhavých a konkrétních myšlenek od papeže Františka na adresu rodin do celého světa," řekl k tomu biskup Nuzík.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony