Češi v Dublinu oceňují atmosféru setkání i možnost poznat irskou církev

Češi v Dublinu oceňují atmosféru setkání i možnost poznat irskou církev
25. srpna 2018 Události Autor: Filip Breindl

V Dublinu o víkendu vrcholí Světové setkání rodin, mezi účastníky dnes zamířil papež František. Na Proglasu přineseme ve 20.45 přímý přenos dnešní vigilie. Zaznamenali jsme ohlasy některých českých a jednoho slovenského účastníka programu v irské metropoli.

"Vždycky se střídá počasí, teď jsme třeba v pláštěnkách a počasí nás občas zaskočí, ale setkání je úžasné, atmosféra je opravdu srdečná, krásná," popisuje Alena Adamová. "Pohostinnost zdejších lidí, jejich dobrosrdečnost a otevřenost," odpovídá Tereza Miklasová na otázku, co na těchto dnech v Dublinu oceňuje. "Oni vás berou, jako byste byli jejich rodina," dodává. Martin Baláž dorazil na program Světového setkání rodin ze slovenské Trnavy v pátek. "Přednáška o manželství a o tom, jak dále pokračovat a protančit manželstvím, byla asi tou nejlepší věcí, kterou jsme zažili," říká.

Vedoucí zájezdu na Světové setkání rodin Jindřich Miklas oceňuje i příležitost poznat irskou církev a její starosti při rozhovorech s místními věřícími: "Jak nám bylo řečeno, není to tu moc růžové. Dokonce říkali, že tak jak u nás jsme se ještě donedávna dívali na komunismus, tak se tato společnost najednou začala dívat na církev kvůli určitým problémům, které tu byly," shrnul Miklas své rozhovory s irskými katolíky. "Mají velké očekávání od Svatého otce a říkají, že se to musí projevit. Už určitou dobu poté, co šlo Irsko ekonomicky dolů, došlo k novému chápání touhy po duchovních hodnotách. Oni věří, že návštěva Svatého otce tuto společnost v této nebo další generaci zase změní v krásnou, věřící komunitu," komentuje Jindřich Miklas místní očekávání k příjezdu papeže Františka do Irska.

(ilustrační foto)

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony