Vězeňská duchovenská péče v Česku slaví 25 let a chce rozšířit své služby

Vězeňská duchovenská péče v Česku slaví 25 let a chce rozšířit své služby
27. listopadu 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

"V Česku je velmi vysoká míra recidivy," řekl předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel Zvolánek. Podle něj je to až 70 procent. Právě proto se chce organizace v příštích letech zaměřit na službu čerstvě osvobozeným. V současnosti dochází kaplani a dobrovolníci do 35 věznic. Služba v Česku letos slaví 25 let existence.

"Naším hlavním cílem je vězňům naslouchat a doprovázet je. Nejsme misionáři a nelovíme ovečky do církví. Jde nám o to, aby si potrestnaní uvědomili svou vinu," shrnul Zvolánek úkol Vězeňské vojenské péče. Podle něj je důležité, aby si uvědomili, že mohou začít znovu. "Snažíme s ejim pomoct najít naději, že mohou počítat ve svém životě s Bohem a že mohou začít znovu." VDP pomáhá také rodinám odsouzených, ale také samotným obětem trestných činů. "To je asi ta nejtěžší služba," hodnotí Zvolánek.

Jako oslavu svého fungování v Česku ozspořádala VDP konferenci, kde ocenili 11 dobrovolníků, kteří pravidelně dochází do věznic a snaží se pomáhat. S projevy vystoupil například profesor Pavel Hošek nebo kněz a teolog Tomáš Halík. "Bylo příjemné slyšet, že naše práce má pozitivní obraz ve společnosti," pochválil si Zvolánek. Podle něj v tuzemsku lidé nedůvěřují církvím jako institucím. Oceňují ale službu ve veřejných společnostech a institucíchm jako například v armádě nebo ve zdravotnictví.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony