Německo ocenilo Tomáše Halíka, vyznamenání převezme v pondělí

Německo ocenilo Tomáše Halíka, vyznamenání převezme v pondělí
18. října 2019 Události Autor: Filip Breindl

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání spolkové republiky za zásluhy o česko-německé smíření, angažovanost pro spravedlivou občanskou společnost a dialog mezi národy i náboženstvími. Sdělila to ředitelka České křesťanské akademie Ilona Trnková – profesor Halík je prezidentem této instituce.

K předání vyznamenání - Kříže za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo - dojde v pondělí, 41 let poté, co ve východoněmeckém Erfurtu tajně přijal kněžské svěcení. Halík, držitel Templetonovy ceny a čestného doktorátu oxfordské univerzity, obdržel v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku. Německo v minulosti udělilo Velký kříž Spolkové republiky kardinálu Miloslavu Vlkovi.

"Myslím si, že pan prezident tím ocenil jednak mou práci v době komunismu v disentu nábožensmkém a kulturním. To byla riskantní práce a přinesla určité plody, zvláště v době, kdy jsem byl blízkým spolupracovníkem kardinála Františka Tomáška včetně těch dramatických dob listopadu 1989. Tím druhým důvodem toho ocenění pak je má dlouhodobá účast v dialogu mezi Čechy a Němci, kdy jsme se snažili překonat staré národní stereotypy, předsudky," řekl Proglasu Tomáš Halík se zmínkou platformy tzv. Mariánskolázeňských rozhovorů, která přispěla k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí.

"Ocenění nechápu jako něco, co má ozdobit mou hruď, ale něco, co je prrojevem uznání také pro naši republiku. Je to projev toho, že mohu na mezinárodním poli Českou republiku reprezentovat. Za to jsem vděčný a na to jsem hrdý," uzavírá profesor Halík. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony