Venezuelský vůdce opozice Guaidó jednal s Vatikánem

Venezuelský vůdce opozice Guaidó jednal s Vatikánem
11. února 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Zástupci Vatikánu dnes přijali venezuelského vůdce opozice Juana Guaidó s delegací. Předseda parlamentu Guaidó, který se prohlásil úřadujícím prezidentem, papeže Františka požádal, aby sehrá roli zprostředkovatele v současné krizi ve Venezuele. Stejně tak již dříve učinil stávající prezident Nicolás Maduro.

Úřad vatikánského státního sekretáře prozatím nezveřejnil, kdo se schůzky s venezuelskou delegací zúčastnil. Státní sekretář Pietro Parolin je přitom bývalým velvyslancem Vatikánu právě ve venezuelském Caracasu. Podle mluvčího úřadu Alessandra Gisottiho vatikánští diplomaté zdůraznili, že mají ohledně situace v zemi vážné obavy. "Je potřeba najít spravedlivé a mírové řešení, jak krizi překonat. Zároveň je třeba respektovat lidská práva a nalezené řešení musí být pro dobro všech obyvatel, musí zabránit krveprolití," dodal Gisotti.

Vláda Nicoláse Madura je obviňována nejen z pronásledování opozice a z porušování lidských práv, ale za vinu se jí klade i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel. Volby, ve kterých Maduro obhájil pozici prezdineta, požaduje opozice v čele s Guaidóem za protiústavní. Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Vatikán se snažil napomoci jednání mezi Madurovou vládou a opozicí již v roce 2016. Katolická církev ve Venezuele přitom patří ke kritikům vlády a její politiky. Z pronásledování opozice a z porušování lidských práv ji nedávno obvinila i tamní biskupská konference.