Vědci mapují skleněné plochy ohrožující ptáky. Prosí o pomoc veřejnost

Vědci mapují skleněné plochy ohrožující ptáky. Prosí o pomoc veřejnost
3. října 2022 Události Autor: Veronika Skalická

Česká společnost ornitologická žádá lidi o spolupráci s mapováním prosklených míst, které jsou rizikové pro ptáky. Odborníci totiž odhadují, že po nárazu do skla v Česku ročně zahyne asi milion ptáků. 

Jak k ochraně opeřenců přispět, popsal Proglasu ornitolog Lukáš Viktora „Máme veřejně přístupnou databázi birds.cz, kde je po velmi jednoduché registraci možné vkládat data o místě, datu a dalších okolnostech, které souvisejí s nárazy ptáků do prosklených ploch. To je nejjednodušší způsob. Ti, kdo si neporadí tímto způsobem, nám mohou pomoci prostřednictvím e-mailu či jiných kanálů,“ upřesnil odborník, který se v České společnosti ornitologické zabývá ochranou ptáků v zástavbě.

Podle vědce jsou skleněné plochy velkým, ale neviditelným problémem, protože úklidové čety mrtvé opeřence často rychle odstraní – na rozdíl od těch, kteří uhynou na silnicích či drátech vysokého napětí. Po nárazu do skla umírají malí pěvci i větší draví opeřenci, jako jsou poštolky či krahujci. 

Odborník také uvedl, jak se zachovat, když člověk najde ptáka, který střet sice přežil, ale je zraněný. „Existuje plně funkční síť záchranných stanic živočichů. Je možné se na ně obrátit, aby si poraněného ptáka převzali a ujali se ho. Zákon nedovoluje držet jej v domácnosti bez povolení nebo udělení výjimky. Záchranné stanice navíc mají zajištěnou veterinární službu,“ upozornil Lukáš Viktora.

Čeští ornitologové se také snaží o osvětu architektů a projektantů, aby navrhovali stavby bezpečnější pro ptactvo. „Sklo je oblíbený, čím dál rozšířenější materiál. Při plánování staveb je ale potřeba postupovat uvážlivě,“ míní Viktora.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony