Ve Vatikánu dnes začal summit o sexuálním zneužívání v církvi

Ve Vatikánu dnes začal summit o sexuálním zneužívání v církvi
21. února 2019 Události Autor: Kristýna Císařová

Na pozvání papeže Františka se ve Vatikánu sešli zástupci národních biskupských konferencí, aby řešili problematiku sexuálního zneužívání nezletilých v církvi. Summit potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají účast 190 lidí z řad biskupů, řeholí i předtavitelů východních církví. Česko zastupuje kardinál Dominik Duka.

Papež František vyzval věřící, aby tuto vrcholnou schůzku provázeli modlitbou. Při zahajovací modlitbě hlava katolické církve řekla, že se všichni sešli, aby „společně naslouchali Duchu svatému, poddali se Jeho vedení a vyslechli nářek maličkých, kteří se dožadují spravedlnosti.“ První den setkání se biskupové zaměří na diskuzi o odpovědnosti.

„Myslím si, že důležité je aby lidi na celém světě a zejména v katolické církvi věděli, že všichni biskupové požadují převzetí odpovědnosti v otázkách sexuálního zneužívání a přijmutí tohoto tématu za vlastní. Já doufám, že lidé budou tuto konferenci chápat jako zlomový bod. Nikdy nikdo nemůže tvrdit, že se zneužívání už nebude opakovat, ani v katolické církvi. Ale uděláme všechno proto, aby lidé byli zodpovědní, převzali odpovědnost a církev byla transparentní. Tyto tři složky děti ochrání, a to musí být prioritou,“ uvedl americký kardinál Blase Joseph Cupich, který se podílel na přípravách summitu.

Mezi pořadateli schůzky, kteří se v jejím průběhu mají také setkat s oběťmi zneužívání a jejich výpověď představit plénu, je i maltský arcibiskup Charles Scicluna, v minulosti hlavní vatikánský vyšetřovatel těchto skutků. „Čím větší je očekávání, tím větší je následná frustrace z případného neúspěchu. Tato konference je velmi důležitá, ale určitě nevyřešíme celý problém sexuálního zneužívání během tří dní. Legitimní je očekávat další vývoj vpřed. Papež František zdůrazňuje, abychom neměli přehnané nároky a začali diskuzi s reálnými očekáváními,“ shoduje se Scicluna s papežovým apelem na potřebě přiměřených očekávání k výsledkům setkání.

„V první řadě je to gesto, které je potřeba dát pro celý svět. Druhá věc je, že se sejdou předsedové biskupských jednotlivých konferencí z celého světa a určitě může dojít k výměně zajímavých názorů, postřehů, postupů. Obávám se, že nepůjde vytvořit velmi konkrétní pravidlo jednání pro celý svět. Očekávám obecnější závěry, které bude potřeba aplikovat na místní úrovni,“ řekl Proglasu generální sekretář biskupské konference Stanislav Přibyl.

Podle Vatikánu během jednání před plénem vystoupí devět přednášejících, mezi nimi jsou například organizátoři kardinál Cupich a arcibiskup Scicluna nebo mexická novinářka Valentina Alazraki. Moderátorem setkání bude bývalý vatikánský mluvčí, jezuita Federico Lombardi.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony