Ve sbírce Bílá pastelka lidé přispějí na pomoc nevidomým

Ve sbírce Bílá pastelka lidé přispějí na pomoc nevidomým
16. října 2019 Události Autor: Jana Kuklová

15. října se každoročně slaví Mezinárodní den bílé hole. Nejbližší středu k tomuto dni se do ulic českých měst už pravidelně vydávají dobrovolníci, od kterých si kolemjdoucí mohou zakoupit bílou pastelku a přispět tak na pomoc určenou zrakově postiženým.

Celonárodní veřejnou sbírku Bílá pastelka pořádá Spojená organizace nevidomých a slabozrakých. Letos jde už o 20. ročník. “Výtěžek sbírky je určen na všechny služby, které poskytuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. V TyfloServisu a v krajských TyfloCentrech učíme nevidomé chodit s bílou holí; pracovat s pomůckami pro nevidomé jako je počítač s hlasovým výstupem nebo se snažíme odstraňovat architektonické bariéry,” objasňuje Jiřina Závodská ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Bílá pastelka, kterou si lidé mohou zakoupit je symbolem rovnoprávnosti nevidomých a vidících lidí. “Když se kreslí bílou pastelkou na bílý papír, tak takový obrázek není vidět. A podobně vnímají svět nevidomí,” vysvětluje Jiřina Závodská.

Kromě finančního příspěvku během sbírky Bílá pastelka mohou lidé každodenně usnadnit život nevidomým svojí pomocí. “Nejdůležitější je se k nevidomému chovat úplně normálně,” říká Jiřina Závodská a dodává pár praktických rad. “První pravidlo rozhodně je nevidomého oslovit a ne ho někam vodit beze slova. Dobré je se také zeptat, jestli potřebuje pomoct, protože může svoji trasu znát a ví kam jde. Také nikdo nesmí manipulovat s vodícím psem bez dovolení nevidomého. Každému zrakově znevýhodněnému ale určitě usnadní život, když mu pomůžeme třeba při nástupu do dopravního prostředku.”

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony