Vatikán zapsal sv. Faustynu do liturgického kalendáře

Vatikán zapsal sv. Faustynu do liturgického kalendáře
18. května 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Papež František dnes zařadil památku polské světice Faustyny Kowalské do celocírkevního kalendáře. Její svátek připadne na 5. říjen. Papež využil příležitosti stého výročí narození Jana Pavla II., který tuto apoštolku Božího milosrdenství před 20 lety svatořečil.

Sestra Faustyna se narodila v roce 1905 v polské vesnici Głogowiec. Řeholnici se za jejího života zjevoval Ježíš jako Boží milosrdenství. Zemřela ve věku 33 let 5. října roku 1938. Zanechala církvi modlitbu Korunky k Božímu milosrdenství. Papež Jan Pavel II. také při jejím svatořečení ustanovil slavení první neděle po Velikonocích jako Svátku Božího milosrdenství.

U příležitosti stého výročí narození papeže Jana Pavla II. sloužil dnes ráno současný papež František bohoslužbu nad hrobem svého předchůdce. V homilii František mluvil o třech základních rysech Jana Pavla II. Dle jeho slov byl především mužem modlitby. Dále byl po vzoru Krista člověkem blízkým lidem. Jako poslední charakteristiku uvedl pravou lásku uplatňovanou ve spravedlnosti. Připomenul i souvislost s další polskou světicí, svatou Faustynou. V homilii papež František řekl: „Jan Pavel II. rozvíjel zbožnost, kterou církvi přinesla svatá Faustyna Kowalská. Památka Faustyny a tohoto milosrdenství je teď pro celou církev zřejmá. Věděl, že Boží spravedlnost má onu tvář milosrdenství. A to byl velký dar, který nám zanechal. Spravedlnost, která je jen díky milosrdenství opravdu spravedlivá,“ řekl o odkazu Jana Pavla II. pro nás.

Dnešním přenosem mše svaté se mimo jiné i uzavřelo téměř dvouměsíční období přenosů ranních bohoslužeb papeže Františka z Domu svaté Marty. Současně ale došlo v celé Itálii k otevření chrámů pro věřící k účastem na bohoslužbách.

zdroj: Vatican News, TV Noe

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony