Papež z Wadowic – začínají akce k 100. výročí narození Jana Pavla II.

Papež z Wadowic - začínají akce k 100. výročí narození Jana Pavla II.
16. května 2020 Události Autor: Filip Breindl

Ve svatyni Jana Pavla II. v Krakově dnes začíná duchovní program spojený s připomínkou stých narozenin tohoto papeže, rodáka z polských Wadowic. Kvůli epidemii koronaviru probíhá především v televizních a internetových přenosech. 

Jejich prostřednictvím se v pondělí, ve výroční den, na Poláky obrátí s pozdravem a přáním současný papež František, který Jana Pavla II. (1920-2005) před šesti lety prohlásil svatým.

Polsko si ho z rozhodnutí parlamentu oficiálně připomíná po celý rok. Obyvatelé Jana Pavla II. v různých anketách řadí mezi nejvýznamnější postavy národních dějin. Podle ředitele Polského institutu v Praze Macieje Ruczaje se ale v současném vnímání prosazuje sentiment namísto uvažování o výzvách, které papež Wojtyla před své krajany postavil: "Jsou to takové sentimentální obrázky se snahou udělat z Jana Pavla II. udělat příjemného dědečka, který přijížděl do Polska, vyprávěl o svém mládí a žehnal dětem. Tohle všechno je pravda, ale když zůstane jen u toho, velmi to zpovrchňuje jeho učení, aktuálnost a v jistém slova smyslu i drsnost toho, co říkal," domnívá se Ruczaj a jako příklad uvádí symbolizování Jana Pavla II. ve vztahu k porážce komunistické totality ve střední a východní Evropě. "Jan Pavel II. byl skutečně tím, kdo pomohl Polákům ke svobodě, ale nesmíme zůstat jen u toho. Jedním z jeho témat bylo, že musíme sami od sebe hodně vyžadovat - jako jednotlivci, jako křesťané, ale také i Poláci jako národ mají před sebou řadu výzev, ke kterým musí dorůst, ke kterým se musí vztahovat a neusínat na vavřínech," říká ředitel Polského institutu v Praze. Na jeho webu jsou informace o připravených akcích k výročí v Česku, mimo jiné o chystaném komentáři polského režiséra Krzystofa Zanussiho k osobnosti Jana Pavla II. - vyjde v pondělních Lidových novinách.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony