Vatikán se chystá prodloužit dokument o jmenování čínských biskupů

Vatikán se chystá prodloužit dokument o jmenování čínských biskupů
6. srpna 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Vatikán se chystá prodloužit doposud prozatimní kontroverzní dohodu s Pekingem o jmenování čínských biskupů. Uvedla to dnes rakouská agentura Kathpress s odvoláním na včerejší zprávu otištěnou v čínských stranických novinách Global Times. 

Vatikán hodlá obnovit dohodu s Čínskou lidovou republikou. Vyplývá to ze včerejšího sdělení čínského deníku Global Times. Původní smlouva je ze září 2018, kdy Svatý stolec a Čína podepsaly předběžnou dohodu upravující jmenování biskupů a regulaci diecézních hranic. Čínské noviny uvádí, že současná jednání jsou důsledkem dobrého fungování obou stran v posledních dvou letech. Citují biskupa Zhana, jednoho ze sedmi papežem jmenovaných biskupů. Zhan uvedl, že prozatimní dohoda, které skončí platnost 22. září, směřuje k prodloužení a nastavení neomezené platnosti. Přesný obsah nadcházející dohody zatím není veřejně znám.

Diplomatickými styky Pekingu a Vatikánu nedávno otřásl hackerský útok na vatikánské počítačové sítě, který podle světových zpravodajských agentur byl vedený z Číny. Ta svou účast na něm popřela. Tamní komunistický režim křesťanství oficiálně toleruje, ale snaží se je dostat pod svou kontrolu. Na Proglasu o tom hovořila sinoložka Olga Lomová z Univerzity Karlovy v Praze: "Je to velká snaha náboženský život podřídit politické výchově, v duchu základních směrnic a dogmat komunistické strany Číny. Doslova v Číně probíhá "počínštění" náboženství. Tímto termínem se myslí to, že náboženství má tendenci dávat do základních rámců svého učení oficiální propagandu. To se pak promítá například do vzdělání kněží nebo do každodenního náboženského učení. V posledku pak do způsobu, jakým náboženská komunita žije a myslí."

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony