Na koncertu pro Svatovítské varhany se vybralo přes milion korun

Na koncertu pro Svatovítské varhany se vybralo přes milion
22. listopadu 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Benefiční koncert pro nové Svatovítské varhany, který v pátek 16. listopadu 2018 zazněl v katedrále na Pražském Hradě, vynesl přes milion korun. Lidé si v souvislosti s koncertem adoptovali přes 450 varhanních píšťal. Dalších dva a půl tisíce ještě čeká na svého donátora. Vybralo se zatím celkem 82 procent celkových nákladů.

„Výtěžek přes milion korun, který se vybral během sbírky, je krásné číslo, stojí za tím neuvěřitelné množství lidí a neuvěřitelná štědrost. Rád bych poděkoval všem, kdo přispěli na nové Svatovítské varhany. Stále máme k dispozici píšťaly Svatovítských varhan, nejpřehledněji jsou uvedeny na našich webových stránkách, kde si zájemce může vybrat dokonce jakou píšťalu a z jakého rejstříku adoptuje a z kterého stroje“, řekl Proglasu organolog Štěpán Svoboda.

Nadační fond Svatovítské varhany na koncertu také představil jedinečný návrh designu nástroje, který darovala společnost Škoda Auto. Za projektem stojí Peter Olah, který má na starosti interiéry vozů Škoda, ale je například také autorem skleněných trofejí pro Tour de France. Design varhan je inspirován Panskou skálou, která leží v srdci sklářské oblasti a pro svůj tvar je přezdívána Varhany. Když tato skála v zimě zmrzne, led na ní vytvoří ozdoby podobné křišťálu. A právě křišťálovými prvky budou ozdobeny prospektové píšťaly.

„Mně ten nápad připadne jako nosný a velmi zajímavý. Uplatnění křišťálu v prospektu varhan je skutečně ojedinělé. Nese to s sebou samozřejmě řadu otázek. Je nutné zajistit, aby se to dané sklo mezi píšťalami dobře uplatnilo nejen vizuálně, ale aby umožnilo i dostatečnou propagaci zvuku z toho nástroje na jednu stranu, na druhou strany, aby třeba nezpůsobovalo nějaké rezonance. Ale na způsobu připevnění toho skla se teď pracuje a samozřejmě od počátku je na to myšleno. To byla první otázka zhotovitele svatovítských varhan pana Grenzinga, když pan Peter Olah ze Škody Auto přišel s tím nápadem uplatnit právě tento český křišťál u Svatovítských varhan“, uvedl Svoboda.

Nové varhany se v katedrále sv. Víta rozezní na jaře roku 2020, nicméně už na podzim příštího roku budou kompletně sestavené ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga, kde také dojde k vůbec prvnímu koncertu na tento nástroj. Následně bude opět rozebrán a převezen do Prahy.

Lidé mohou i nadále přispívat na www.svatovitskevarhany.com, kde lze také adoptovat píšťaly. Zbývá jich posledních zhruba 2 500 kusů z celkových více než 6 500.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr č.2 d moll op.22 - Allegro con fuoco - Allegro moderato; Autor: Wieniawski Henryk; Dirigent: Wit Antoni; Sóla: Bizengaljev Marat - housle; Soubor: Polský národní rozhlasový symfonický orchestr Katowice
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony