V Mosulu opraví dva katolické kostely zničené i tzv. Islámským státem

V Mosulu opraví dva katolické kostely zničené i tzv. Islámským státem
15. října 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Spojené arabské emiráty přispějí na obnovu dvou křesťanských chrámů v iráckém Mosulu, které poničil takzvaný Islámský stát. Půjde o syrskokatolický a dominikánský kostel.

Kromě rekonstrukce staveb z druhé poloviny 19. století se počítá i s obnovou dominikánského kláštera, který vyplenili bojiovníci IS. POzději by měl sloužit jako místo pro bohoíslužby a jako komunitní centrum.

Projekt organizace UNESCO zároveň počítá s vytvořením pracovních pozic pro mladé řemeslníky, jako například pro zedníky, tesaře nebo kováře. Zároveň nabídne prostor pro rozšíření vzdělání pro studenty archeologie, architektury nebo inženýry mosulské univerzity. Dohoda mezi organizací a Emiráty uvádí, že jde o důležitý krok k obnově kultury v iráckém městě a pro křesťany Orientu.

zdroj:TKKBS

foto: Mesopotamia Heritage

hrám Al Tahera bol postavený v rokoch 1859-1862, ale v posledných rokoch bol vážne zničený z vonka i znútra. O niečo menej je zničený dominikánsky kostol Al-Saa a, poškodený počas okupácie mesta Dáešom, ktorý vyplienil aj ich kláštor. Kostol, ktorý bol dokončený v roku 1873, sa často označuje ako „kostol s hodinami“. Hodiny pre jeho vežu podarovala dominikánom v Mosule francúzska cisárovná Eugénia. Dominikánsky komplex kostola s kláštorom by mal po rekonštrukcii slúžiť ako miesto bohoslužby aj ako komunitné centrum pre všetkých obyvateľov Mosulu. Okrem samotnej rekonštrukcie, financovanej Spojenými arabskými emirátmi, projekt UNESCO počíta s docenením práce mladých remeselníkov - murárov, tesárov, rezbárov, kováčov atď. a vytvorením pracovných miest a benefitov pre študentov archeológie, architektúry a inžinierstva Univerzity v Mosule.