Papež vyjadřuje svou soustrast s obětmi po atentátech na jihu Francie

Papež vyjadřuje svou soustrast s obětmi po atentátech na jihu Francie
26. března 2018 Události

Papež František vzdává poctu podplukovníkovi Arnaudovi Beltramovi, který se nechal vyměnit za rukojmí a posléze byl zabit.

 „Především se klaním před velkorysým gestem a hrdinstvím podplukovníka Arnauda Beltrama, který dal svůj život, když chtěl zachránit druhé. Vyjadřuji svůj soucit se zraněnými, jejich rodinami a všemi, jichž se tato událost dotknula,“ vzkázal papež Alainu Planetovi, biskupovi Carcassone a Narbonne.

Znovu odsuzuji tyto skutky zaslepeného násilí, které způsobují pouze utrpení, a vroucně žádám Pána o dar pokoje,“ uvádí papežův vzkaz server Vatican News.

Zdá se mi, že pouze prostřednictvím víry je možné vysvětlit bláznovství této oběti, která nás všechny nutí k obdivu. Věřím, že pouze křesťanská víra živená láskou k bližnímu po něm mohla žádat tuto nadlidskou oběť.“ To napsal pro francouzský portál La Croix benediktin Jean-Baptist, který duchovně doprovázel četníka Arnauda Beltrama v posledních momentech před smrtí. Podplukovník se nechal vyměnit za ženu, která útočníkovi sloužila jako živý štít. Byl smrtelně zraněn při pátečním útoku na obchodní centrum v jihofrancouzském Trèbes. Beltram po výměně nechal zapnutý telefon, když jeho kolegové uslyšeli palbu, na místě zasáhli.

Lékaři konstatovali, že sice utržil střelná zranění, ale podlehl na těžkou řeznou ránu v oblasti hrdla. Mimo něj útočník Radouane Lakdim hlásící se k tak zvanému Islámskému státu zabil řidiče, kterému odcizil vozidlo, zaměstnance supermarketu a zákazníka. Mši za ně v neděli sloužil biskup z Carcassonne Alain Planet, který četníkovo hrdinství označil za mimořádnou oběť. Beltrame konvertoval ke křesťanství před jedenácti roky ve věku třiceti tří let a letos se v červnu chystal k církevnímu sňatku se svou přítelkyní.

Beltrame začínal ve dvaceti letech jako důstojník dělostřelectva v záloze, poté vstoupil do četnictva (Gendarmerie nationale). Působil jako výsadkář v Íráku, kde si získal ocenění za válečnou odvahu. Čtyři roky strávil v Republikánské gardě (Garde Républicaine), v jejichž řadách zajišťoval bezpečnost v Elysejském paláci. Poté mu bylo svěřeno vedení jednotek v normandské Avranche na severozápadě Francie. Po období stráveném na ministerstvu životního prostředí ve funkci poradce se Beltram naposledy vrátil do služby jako četník v terénu v departmentu Aude. Zemřel ve věku nedožitých 45 let.

Podplukovníkovo hrdinství ocenil francouzský prezident Emmanuel Macron „Obětoval svůj život, aby ukončil vražedné tažení džíhádistického teroristy. Zemřel jako hrdina.“  Posmrtně budou podplukovníkovi uděleny státní pocty 28. března v budově pařížské Invalidovny.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony