Úsilí biskupů Nikaraguy během krize v zemi ocenila Organizace amerických států

Úsilí biskupů Nicaraguy během krize v zemi ocenila Organizace amerických států
18. července 2018 Události Autor: Jana Lokajová

Organizace amerických států včera uspořádala mimořádné zasedání, aby znovu zhodnotila vývoj sociopolitické krize, která poslední tři měsíce probíhá v Nikaragui. V posledních 87 dnech při protestech proti diktátorské vládě prezidenta Daniela Ortegy podle lidskoprávních organizací zemřelo přes 350 osob.

Tato organizace, která sdružuje státy Severní i Jižní Ameriky se už na svém zasedání minulý týden odsoudila násilné zacházení s demonstranty a podpořila ty, kteří proti vládě protestují pokojně. Mediační a svědecká komise při Biskupské konferenci Nikaraguy (MESENI) je pro tuto organizaci při řešení krize v Nikaragui, podle závěrečné zprávy, hlavním partnerem.

Po incidentu v kostele Božího milosrdenství v hlavním městě Managua, o kterém jsme informovali o víkendu, vydali místní biskupové prohlášení, v němž se mimo jiné píše: „Je naší povinností informovat, že v těchto měsících jsme svědky absence politické vůle hovořit upřímně a nedostatku ochoty hledat procesy, které by nás přivedly ke skutečné demokracii.“  Biskupové v listu poukazují na porušování lidských práv v zemi a agresi vůči místním i zahraničním novinářům.

Na tento pátek pozvali věřící ke dni postu a modliteb v souvislosti se znesvěcováním chrámů a urážení Boha. „Zveme muže a ženy dobré vůle, aby neodpovídali násilím na provokace, kterým jsou vystavováni,“ vzkázali biskupové.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony