Příznivci nikaragujského prezidenta útočí na kostely

Příznivci nikaragujského prezidenta útočí na kostely
16. července 2018 Události Autor: Filip Breindl

Katolická církev ve středoamerické Nicaragui se v poslední době stává terčem násilných útoků ze strany příznivců levicového prezidenta Daniela Ortegy. 

K jednomu z incidentů došlo o víkendu v kostele Božského milosrdenství v hlavním městě Managua, kde se skrylo několik desítek protivládních demonstrantů a zahraničních novinářů napadaných policisty a členy polovojenských jednotek.

Teprve po intervenci kardinála Leopolda Brenese mohli kostel bezpečně opustit; při zásahu ve městě přišli o život nejméně dva lidé. Nicaragua se potýká s politickou krizí, po nedávných střetech se katolická církev nabídla jako prostředník jednání mezi Ortegou a jeho oponenty. Podmínila to tím, že obě strany upustí od násilí a vláda přestane vyzbrojovat své příznivce. Prezidentovi přívrženci už o minulém víkendu obsadili jeden z místních kostelů, kde probíhala pastorační návštěva biskupů, a přítomné včetně apoštolského nuncia Waldemara Stanislawa Sommertaga napadli. Na jiném místě včera na automobil, ve kterém cestoval nikaragujský biskup Juan Abelardo Mata, stříleli neznámí útočníci, podle pozorovatelů zřejmě příslušníci polovojenských jednotek levicového prezidenta Daniela Ortegy. 72letý pastýř diecéze Esteli vyvázl bez zranění, sdělila biskupská konference. Znepokojení nad situací v zemi vyslovil papež František, který nedávno pozval nikaragujské biskupy do dění, aby ho o dění informovali.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony