UNICEF otevřel sbírku na pomoc lidem ve Rwandě

UNICEF otevřel sbírku na pomoc lidem ve Rwandě
13. července 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Na nákup koz, prasat či pořízení vkladní knížky nejchudším rodinám a sirotkům ze středoafrické Rwandy mohou ode dneška přispět lidé prostřednictvím českého výboru pro UNICEF.

Dětský fond OSN podruhé využívá crowdfundingovou kampaň, ve které je možné poslat jakoukoli částku skrze portál darujspravne.cz. Jeho provoz je pro zapojené organizace zdarma, takže na konkrétní projekt pomoci jdou všechny získané peníze. „Je to organizace, která sdružuje všechny neziskovky v Česku. Přes jejich portál je možné podpořit několik projektů. Mezi ně patří i naše krátkodobá sbírka, která trvá ode dneška do druhé poloviny srpna,“ vysvětlil Miroslav Ledvinka z Dětského fondu OSN. Podle něj stačí na stránkách www.darujspravne.cz do vyhledávání zadat UNICEF, hned první sbírka by měla být ta aktuální na podporu dětí ve Rwandě.

Peníze podpoří pilotní projekty, které UNICEF spouští ve Rwandě. „Lidé mohou přispět na jednu kozu, to je 905 korun. Potom na nákup jednoho prasete za dvojnásobnou cenu. Nejnižší částka je 180 korun, což je příspěvek na vkladní knížku. Pomáháme tím rozjet podnikání místních žen, případně se vytváří rezervy, kdyby někdo onemocněl nebo byla neúroda,“ popsal Ledvinka a dodal, že projekty takzvaných dobytčích bank, kdy se chudým rodinám, sirotkům či vdovám poskytují hospodářská zvířata k zajištění udržitelné obživy, organizace spouští také v dalších zemích.

Loni se prostřednictvím portálu darujspravne.cz podařilo UNICEFu vybrat peníze na pomoc malému mnichovi z Bhútánu, kterému takto lidé zaplatili cestu do Prahy na lékařské vyšetření.  Podle Ledvinky jsou podobné krátkodobé kampaně úspěšné také díky jednoduchosti systému. „Dar je vyřízený během pár kliknutí. Motivací může být také potvrzení o daru, které dárce může uplatnit pro slevu na dani. A stejně jako komerční crowdfundingové kampaně na podporu začínajících projektů máme přichystané odměny,“ vysvětlil Miroslav Ledvinka s tím, že jde například o osobní poděkování na Facebooku UNICEFu nebo pohlednice s vlastnoručním podpisem od patronky Báry Nesvadbové. „Už dnes ráno na aktuálním projektu bylo 22 500 korun, což je 14,5 procent cílové částky, kterou chceme vybrat. Ani ne za jeden den jsme nastřádali dostatek peněz na asi jedenáct koz a tři prasata,“ doplnil Ledvinka.

Sbírka Dětského fondu OSN potrvá do 26. srpna. Není to však jediná možnost jak pomoct nejchudším. Darovat peníze na nákup kozy, osla s povozem nebo kuřat, které obyvatelům afrických zemí, Kambodže nebo Nepálu pomohou zajistit trvalou obživu, umožňuje také například humanitární organizace Člověk v tísni. Lidé mohou přispět na webu skutecnydarek.cz.

 

NyníJitro s dechovkou
Píseň: Slow Down (2020); Interpret: Nahko & Medicine For The People; Album: Nahko & Medicine For The People: Take Your…
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony