K malomocným do Indie putuje humanitární pomoc z Česka

Humanitární pomoc putuje k malomocným do Indie
28. června 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Dnes v noci vypravila Nadace Františka z Assissi 32. kamion se zdravotnickým materiálem pro malomocné, o které se starají Misionářky Lásky v indické Kalkatě.

Kontejner nakládali dobrovolníci v Červeném Kostelci a následně v Brně. „Kamion přijel na desátou večerní do kostelecké firmy, která nás zásobuje obvazy,“ popsala akci Eva Štěpančíková z Nadace Františka z Assissi s tím, že nakládat pomáhají i někteří ochotní zaměstnanci firmy. Mezi zvlášť žádané předměty patří podle Štěpančíkové obvazový materiál nebo berle, zájem byl také o invalidní vozíky. „Co po nás chtějí, to se jim snažíme v odpovídající kvalitě sehnat,“ doplnila.  

Letošní zásilka do Kalkaty je ale menší než loňská – chybí v ní léky. Kromě zpřísňování pravidel ze strany Indie je příčinou nedostatek peněz. „Řekli jsme si, že příští rok třeba pošleme dvojnásobek. Pokusíme se jim to vynahradit,“ řekla Eva Štěpančíková. Podpora nadace podle ní stojí na jednotlivých dárcích, pomáhají jim i farnosti a také stálí dárci. „Někteří přispívají už dvacet let. Od firem dostáváme příznivé ceny, to je zase jejich forma pomoci,“ uvedla.

Transport materiálu do Indie se potýká také s dalšími problémy. „Kontejner nesmí přijít v době hinduistických svátků, kdy se zhruba týden na úřadech nepracuje, a náklad tedy stojí a nevyřizuje se,“ popsala Štěpančíková. „Musíme to přesně načasovat. Stalo se třeba už i to, že kontejner přišel v období dešťů a promáčel se, protože nebyl úplně dobře udělaný. To jsou věci, na které bychom měli dávat pozor,“ zmínila Štěpančíková s tím, že vždy musí předem do Indie dodat seznam věcí, které chtějí poslat. „Ten sestry donesou na úřady. Zboží můžeme nakoupit, až dostaneme razítko. Je to obtížné, s léky bývá největší problém,“ uzavřela Eva Štěpančíková.

Misionářky Lásky veškerý materiál rozdělují do středisek, domovů, ošetřoven či mobilních klinik pro malomocné a ostatní nemocné. Dnešní zásilka má být naloděna 4. července v Hamburku, předpokládaný den připlutí do Kalkaty je 6. srpna.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony