Události sprna 1968 připomenou účastníci zahraničních protestů

2. srpna 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Padesáté výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy si do Česka přijedou připomenout účastníci zahraničních protestů proti vpádu okupantů.

Na pozvání Ústavu pro studium totalitních režimů a Knihovny Václava Havla přijedou maďarská filozofka Ágnes Hellerová, ruský matematik Pavel Litvinov, polská dokumentaristka Joanna Helanderová či krymsko-tatarský politik Mustafa Džemilev. Hosté se 20. srpna zúčastní výstavy Za vaši a naši svobodu 1968-2018 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí. Expozice představí osudy více než dvou desítek protestujících. Její anglická mutace již od dubna putuje po USA, bude mít i ruskou variantu pro Moskvu a ukrajinskou pro Kyjev.

Výročí připomíná také výstava v Křížové chodbě brněnské Nové radnice. Dění po vpádu cizích armád dokumentují desítky fotografií na velkoformátových panelech, záběry jsou kromě Prahy také z Brna, Liberce, Ústí nad Labem či Prostějova. Autoři Jan a Sabina Kratochvilovi připravili k výstavě, která bude zdarma přístupná do 21. srpna, také vícejazyčnou publikaci. Podle svých slov chtějí srpen 1968 a následné události připomenout především mladé generaci.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony