Srpen 1968 - vzpomínky pamětníků

Srpen 1968 - vzpomínky pamětníků

V pořadu Všimli jsme si se ohlédneme za srpnovými událostmi roku 1968. Redaktoři regionálních studií Proglasu se ptali lidí různých profesí, z různých koutů naší země, kde je informace o obsazení Československa poprvé zastihla a jaké byly jejich bezprostřední reakce. Premiéru naladíte v pátek 20. srpna 2010 v 16.00 hod., opakujeme v sobotu 21. srpna v 11.05 hod.

21. srpna 1968 – to je datum, které se nesmazatelně vrylo do paměti těch, kteří zažili zklamání z nepodařeného politického uvolnění ze sevření komunistickým režimem. Období uvolnění se započalo již 5. ledna 1968, kdy se prvním tajemníkem ÚV KSČ stal Alexander Dubček, hlavní osobnost Pražského jara. Pokus spustit proces částečné demokratizace veřejného života se nesetkal s pochopením na sovětské straně, která po neúspěšných jednáních vyslala tisíce vojáků vojsk Varšavské smlouvy, aby zahájili okupaci československého státu. Po násilném potlačení Pražského jara nastává období normalizace, která znovu utvrzuje „staré pořádky“. Organizují se čistky uvnitř komunistické strany, propouští se ze zaměstnání, obnovuje se cenzura, ruší se mnoho zájmových a politických sdružení a organizací a dochází k dalším represivním opatřením.

V pořadu Všimli jsme si, zazní vzpomínky těch, kteří tuto dobu, plnou naděje a zklamání, strachu, ale i odhodlání a osobní statečnosti, na vlastní kůži zažili. V pořadu zazní např. vzpomínky jezuitského kněze, redaktora a bývalého vedoucího české redakce radia Vatikán P. Josefa Koláčka; dále salesiána a docenta olomoucké Teologické fakulty Rudolfa Smahela, dramaturgyně radia Proglas Marie Blažkové, biskupa Karla Otčenáška a dalších. V pořadu nechybí ani vzpomínka na studenta Jana Palacha, jenž svým činem sebeupálení burcoval národ k protestu proti potlačování svobod.

 

 

 

 

 

 

 

Foto: archiv ČTK

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony