Učit se a učit bez zraku. Proglas znovu uspěl v soutěži pořadů s tématem handicapovaných lidí

Učit se a učit bez zraku. Proglas znovu uspěl v soutěži pořadů s tématem handicapovaných lidí
29. dubna 2022 Události Autor: Filip Breindl

Cenu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením dnes na Úřadu vlády převzala redaktorka Proglasu Jana Kuklová. Se svým pořadem Učit se a učit bez zraku, který představil práci nevidomých lektorek cizích jazyků, zvítězila v rozhlasové kategorii soutěže publicistických prací zachycujících téma handicapovaných.

Pořad zachycuje práci lektorek brněnské jazykové školy Ergones, která funguje jako sociální firma a zaměstnává lektory s poruchou zraku, kteří vedou výuku online. "I člověk, který je nevidomý, může učit cizí jazyk klidně i vidící žáky, děti i dospělé. Zároveň pořad ukazuje i to, že když člověk učí cizí jazyk a nevidí, má o dost ztíženou situaci, protože například nemá takový přístup k materiálům, potřebuje třeba něčí asistenci na jejich úpravu. Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením ocenil právě vysvětlení toho, jak je někdy těžké dělat stejnou práci, jakou vykonávají vidící lidé, ale že i navzdory handicapu to jde a jde to kvalitně," řekla naše redaktorka, jejíž pořad byl jediným oceněným v rozhlasové kategorii.

Jana Kuklová je sama nevidomá a ve své rozhlasové tvorbě se na téma lidí žijících s handicapem často soustředí. Cenu vládního výboru získala podruhé. "Jsem ráda, že jsem ji tentokrát mohla osobně převzít. Tu předchozí jsem dostala poštou, bylo to v době covidových opatření. Teď to byla taková skromná, ale velmi příjemná akce," popsala ze setkání oceněných tvůrců v Úřadu vlády. Pořad Učit se a učit bez zraku lze přehrát v audioarchivu.