Týdny pro krajinu hledají dobrovolníky. Letošní ročník zapojí také válečné uprchlíky

Týdny pro krajinu hledají dobrovolníky. Letošní ročník zapojí také válečné uprchlíky
25. dubna 2023 Události Autor: Jitka Uhnavá

Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy budou pomáhat dobrovolníci při deseti týdenních letních turnusech akce Týdny pro krajinu. V plánu je záchrana rašeliniště, revitalizovace třešňového sadu nebo odstranování dopadů kůrovcové kalamity. O akci na Proglasu hovořil její organizátor, ekolog Jiří Beneš z Hnutí Duha.

Každoročně se dobrovolníci věnují obnově české krajiny. Podle Beneše se může připojit téměř každý, paleta činností připravená pro 26. ročník akce je velmi pestrá. „Letos se lidé můžou zapojit do obnovy kůrovcem poničených lesů na severu Moravy nebo přijet do srdce národního parku Šumava a přiložit své ruce k obnově rašiliniště prostřednictvím odstraňování starých melioračních sítí, které v minulosti naši předci na Šumavě vystavěli,“ popsal. Kromě těchto míst na dobrovolníky čeká třeba CHKO Beskydy nebo CHKO Pálava.  

Lokality, ve kterých se lidé do obnovy krajiny zapojují, nejsou vybírány náhodně. Hlavním z kritérií je podle Jiřího Beneše kontinuita: „Navazujeme na práce, které jsme v konkrétních lokalitách zahájili v minulých letech. Dbáme i na to, abychom zachovali lokality, které jsou oblíbené mezi dobrovolnicemi a dobrovolníky.“ Dodal, že se ale každý rok snaží přinést i nějakou novou lokalitu, kde předtím nepůsobili. „Chceme přinést i nějakou svěží myšlenku, nápad, proto každý rok připravíme úplně novou lokalitu,“ upřesnil. Na vedoucím konkrétní dobrovolnické akce je potom to, zda se práce v lokalitě uchytí, nebo ne. Podle Beneše záleží samozřejmě také na pestrosti a smysluplnosti činnosti.

Letos chystá Hnutí Duha kromě klasického průběhu Týdnů pro krajinu také speciální akci pro lidi, kteří kvůli válce uprchli z Ukrajiny. „Rozhodli jsme se, že jeden z letošních týdnů, konkrétně revitalizaci třešňového sadu u Olomouce, budeme věnovat lidem, kteří v České republice našli dočasné přístřeší před ruskou agresí,“ představil myšlenku ekolog a organizátor Beneš. Záměrem je zpříjemnit urpchlíkům čas, který v Česku tráví, a současně je chce Hnutí Duha propojit s dalšími lidmi z jejich domoviny, kteří se o ochranu přírody zajímají. „Chceme jim poskytnout týden, v rámci kterého můžou nejenom přispět k obnově krajiny v České republice, ale také si trošku odpočinout od myšlenek, které dozajista mají už více jak rok v hlavě,“ říká Beneš.

Přihlásit se na akci mohou zájemci online na webu Týdnů pro krajinu. 

Celý rozhovor, který s ekologem Jiřím Benešem z Hnutí Duha o akci Týdny pro krajinu vedla Marta Kunčarová, si můžete poslechnout tady:

NyníOdpolední proud
Píseň: Potulný hráč (1977); Interpret: Neckář Václav; Album: Neckář Václav: Život. Zlatá kolekce (CD 2)
16:00Slyšte, lidé!
17:00Hlavní zpravodajská...
17:10Barvínek
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení