Tomáš Halík předal papeži Františkovi otevřený dopis

Tomáš Halík předal papeži Františkovi otevřený dopis
27. února 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Kněz a teolog Tomáš Halík spolu se svý rakouským kolegou Paulem Zulehnerem dnes ve Vatikánu předali paeži Františkovi otevřený dopis s názvem Pro Pope Francis. Téměř 75 000 signatářů z různých zemí Evropy v něm vyjadřuje podporu reformnímu úsilí hlavy katolické církve a vyjadřuje vděčnost za tento styl služby.

"Tímto otevřeným dopisem Vám vyjadřujeme vděčnost za Váš odvážný a teologicky zodpovědný styl papežské služby. Podařilo se Vám v krátké době obnovit pastorační kulturu v římskokatolické církvi z jejích ježíšovských kořenů. Leží Vám na srdci zranění lidé a zraněná příroda," stojí v dopisu. Podle signatářů bylo papežovo reformní úsilí ostře napadeno "jednou skupinou v církvi", a proto se rozhodli tento dopis sepsat.

Mezi signatáři otevřeného dopisu je řada univerzitních profesorů a dalších osobností veřejného života z celého světa. List podepsali kromě Halíka například i bývalý český ministr kultury Daniel Hermann, pomocný pražský biskup Václav Malý, filosof Jan Sokol či bývalý rektor Masarykovy univerzity a exposlanec Jiří Zlatuška. 

"Má-li církev po všech skandálech znovu získat věrohodnost, musí brzy předložit jasnou vizi svého působení ve světě. Osobně jsem přesvědčen, že církev se má starat nejen o lidi na okraji společnosti, ale i o lidi, které tradiční formy náboženství neoslovují. Jednoduché dělení lidí na věřící a ateisty už nepostihuje pestrou škálu duchovních postojů v pluralitním světě," uvedl ve vyjádření k dopisu Tomáš Halík.

Znění celého dopisu je k dispozici zde.

NyníPísničky pro hezké...
Píseň: Tak se věci mají (2018); Interpret: Něžná noc; Album: Něžná noc (Šrůmová–Hedl): Tak se věci mají
16:00Pozvánky na festivaly
16:45Písně
16:55Folklorní okénko
17:55Myšlenka na den
18:00Modlitba růžence (slavný)
18:35Hudební zastavení

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony