Tisíce poutníků oslavily na Velehradě věrozvěsty Cyrila a Metoděje

Tisíce poutníků oslavily na Velehradě věrozvěsty Cyrila a Metoděje
5. července 2016 Události Autor: Filip Breindl

"Zde na Velehradě se v minulém století několikrát rozhodovalo o našem bytí a nebytí. Zde jsme se naučili, co znamená pravda, co znamená falešná propaganda, či lákavé sliby. Zde jsme se naučili komu věřit a koho odmítnout," řekl kardinál Dominik Duka v kázání během mše na nádvoří před velehradskou bazilikou.

Letošní národní cyrilometodějská pouť je spojena se Svatým rokem Božího milosrdenství. Pražský arcibiskup poukázal na spojení naší národní identity s přijetím křesťanství. Na Velehrad přišlo přes 20 tisíc poutníků, hlavním celebrantem bohoslužby byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Podle něj je setkání na Velehradě příležitostí připomenout si křesťanské hodnoty. "Právě tady při této pouti si chceme sáhnout k duchovním kořenům. Jsem rád, že díky této atmosféře se tady vytvářejí vztahy, a to nejen mezi lidmi, kteří chodí do kostela, ale i dalšími příchozími. Moje přání je, aby kousek toho donesli do svých rodin, působišť, pracovišť, do svého sousedství. Pak si myslím, že bude více důvodů k naději při pohledu do budoucnosti," řekl olomoucký arcibiskup.

Česká biskupská konference, jejíž členové zůstávají na Velehradě do čtvrtka na plenárním zasedání, v závěru mše udělila svá vyznamenání – děkovné uznání obdržel architekt Jan Soukup, Řád svatých Cyrila a Metoděje sochař Petr Váňa za přínos současnému sakrálnímu umění a za podíl na snahách obnovit mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze. Nositeli pamětní medaile se stali psycholog Vladimír Smékal a filosof Jan Sokol. Ten Proglasu o velehradské pouti řekl: "Samozřejmě když se řekne národní pouť, je v tom kus něčeho společenského až dokonce národního a katolická církev je pro mě ta církev, která se spíše brání ztotožňování s národem. Je to ale přirozená věc a je to tu moc hezké, atmosféra i způsob, jakým to tu dělají, jsou moc pěkné," řekl Jan Sokol.

Stejně jako v minulých letech provázely velehradskou pouť Dny lidí dobré vůle s večerním dobročinným koncertem, který podle pořadatelů vynesl bezmála jeden a půl miliónů korun. Dárci podpořili zejména církevní projekty určené na podporu uprchlické komunity křesťanů a jezídů v iráckém Kurdistánu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony