Synody se účastní i apoštolský exarchát řeckokatolické církve

Synody se účastní i apoštolský exarchát řeckokatolické církve
9. prosince 2021 Události, Synoda a synodalita Autor: Nikola Samcová

Řeckokatolická církev v tuzemsku se zapojila do synodálního procesu. Skupinky jsou podle diecézního koordinátora rozpracované téměř v každé farnosti. Semináře začnou pravděpodobně po Vánocích.

Synodální proces pokračuje. Skupinky římskokatolické církve mají například v plzeňské diecézi za sebou první semináře. Řeckokatolickou církev setkání teprve čekají. „Zapojili jsme se jako každé jiné katolické biskupství. Struktura je udělaná a rozpracované skupiny jsou připravené téměř v každé farnosti,“ řekl Proglasu diecézní koordinátor pro apoštolský exarchát P. Kornel Maria Baláž. Skupiny vedou koordinátoři Andriy Penyuk a Yaroslav Gulyak za Čechy, Sergij Mackula a Ján Bilý za Moravu, a Volodymyr Kotsenko centálně za Prahu. „Celý apoštolský exarchát má jen 17 farností, takže těch kroužků budeme mít jen 17. Jsme taková minorita. Sice součást katolické církve, ale dost malá. Každý koordinátor má asi tři nebo čtyři kněze a farnosti. V každé farnosti bude jeden kroužek,“ uvedl Baláž. Podle něj jsou farnosti připravené a semináře by měly stihnout do konce ledna. „Měli jsme setkání všech kněží s panem biskupem, byl kněžský den. Tam jsme to projednali, vymysleli strukturu, a jak to bude probíhat. Je to připravené, tak uvidíme, jak to klapne,“ dodal.

Diecéze apoštolského exarchátu je na území celé České republiky, proto jsou dva koordinátoři za Čechy, dva za Moravu a jeden centrální za Prahu. Těm se zájemci o synodální proces mohou ozývat na e-maily uvedené na webu církve.

NyníPísně
Píseň: My Mistress’ Eyes (2021); Interpret: Minichmayr Birgit - zpěv, Lhotzky Bernd - klavír; Album: Minichmayr Birgit: As An Unperfect Actor
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály