Svíčky u sv. Václava hořely na podporu čínských křesťanů žádajících azyl

Svíčky u sv. Václava hořely na podporu čínských křesťanů žádajících azyl
14. října 2018 Události Autor: Filip Breindl

70 svíček připomnělo na Václavském náměstí v Praze situaci stejného počtu čínských křesťanů, kteří po odmítnutí žádosti o azyl v Česku ministerstvem vnitra čekají na rozhodnutí soudu. Justice záležitost zatím nezačala projednávat, první plánované líčení se odročilo. Na podporu čínských křesťanů svolala nedělní shromáždění Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference.

Jejich zástupci uvedli, že jsou s uchazeči o azyl v kontaktu a myslí si, že splňují nárok na mezinárodní ochranu kvůli pronásledování ve své vlasti. "Domníváme se, že jsou ohroženi a pronásledováni pro svou víru. Už podání žádosti o azyl je v Číně trestný čin," poznamenal Jan Jackanič z ekumenické rady. "Mám obavy, že některé věci se dějí, aby česko-čínské vztahy nebyly zpochybňovány," dodal emeritní předseda ERC Daniel Fajfr. Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Podle zástupců rady vnitro mimo jiné namítalo, že čínští věřící chodí v Česku na bohoslužby jiných křesťanských církví než ve vlasti, což zpochybňuje jejich křesťanskou identitu. Rada se proti tomu ohradila. Podle jejích zástupců lidé z Číny praktikují víru jinak než Evropané a bývají členy podzemních církví. Zástupci české ekumeny také uvádějí, že se čínští křesťané snaží začlenit a učí se česky.

Na shromáždění na Václavském náměstí zazněl ze záznamu pozdrav jedné z čínských křesťanek, která poděkovala za podporu. Uvedla, že kvůli obavám z pronásledování i za hranicemi vlasti se členové skupiny nemohou pražského setkání účastnit: "Váš zájem a pomoc pokládáme za velikou Boží milost. Vaše láska byla oceněna v srdcích našich 70 bratří a sester. Děkuji vám za vše, co jste pro nás udělali," řekla čínská křesťanka s tím, že skupina se za pražské shromáždění modlí.

Podle katolického biskupa Václava Malého situace ukazuje, že se vzájemná jednání s Čínou omezila na ekonomická témata a Česko neupozorňuje na porušování lidských práv. "Z důvodů morálních a etických to patří k podstatě demokratického systému. Proto je potřeba na linii, kterou prosazoval Václav Havel, navázat," uvedl pražský pomocný biskup. "Naše společnost by měla být vstřícná a nesdílet strach, když žije v mnohem lepších podmínkách, než mnozí obyvatelé naší planety. Podstatné je, abychom vždycky viděli člověka, nikoli pouze ideologické či ekonomické zájmy, ale jednali s člověkem jako důstojným partnerem. A k důstojnému životu patří také svoboda," zdůraznil Václav Malý. 

(ilustrační foto)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony