Svatý otec poděkoval dárcům krve při příležitosti jejich dne

Svatý otec celým srdcem poděkoval dárcům krve při příležitosti jejich světového dne
14. června 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Světový den dárců krve se mezinárodně připomíná od roku 2004. Letošním motem je „Daruj krev a pomoz tak udržet tep světa," jež zvolila Světová zdravotnická organizace, která společně s Červeným křížem a Červeným půlměsícem vznik světového dne iniciovala. Každoročně připadá na 14. červen, kdy se narodil Rakušan Karl Landsteiner, držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu za své výzkumy typů lidské krve.

Světový den dárců krve pak při nedělní modlitbě Anděl Páně připomněl i papež František, kdy těmto dobrodincům veřejně poděkoval.

Dárců krve v Česku podle odborníků chybí asi 50 tisíc. Loni navíc došlo k poklesu, patrně kvůli pandemickým omezením a obavě z možné nákazy v nemocnicích, kde se často transfuzní stanice nacházejí. Naopak vzrostl počet těch, kteří po prodělání nemoci covid-19 nabídli svoji krevní plazmu. Podle hematoložky Daniely Pajtašové proto v Česku vůle k dárcovství stále je. „Myslím si, že v každém člověku je touha pomoci druhým lidem. Jenom možná v dnešní uspěchané době je trošičku horší najít si na něco takového čas. Možná také nejsme v dnešní konzumní době podstoupit určité nepohodlí, které je s tím spojené,“ komentovala možné důvody poklesu počtu dárců krve pracovnice Ústavu hematologie a krevní transfuze VFN v Praze.

Také prezident Českého červeného kříže Marek Jukl potvrdil, že ačkoliv zájem lidí o darování krve v Česku není malý, potřeby nepokrývá. „Ročně máme asi 30 tisíc nových dárců. Ovšem uvádí se, že by tento počet měl ideálně dosahovat 35 tisíc, aby se nejen pokryl přirozený úbytek stávajících dárců, ale aby se také počet dárců zvětšoval.“ Přirozený úbytek vyplývá například z věkového omezení anebo z objevení některých nemocí, které se stanou kontraindikací pro dárcovství.

Oba vystoupili minulý týden v cyklu Dopoledne s Proglasem, jehož vydání na téma darování krve si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Zdroj: Kathpress

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony