Svátek svatého Václava oslavili také v Římě

29. září 2017 Události Autor: Hana Kašpárková

Kromě Národní svatováclavské pouti, která se včera uskutečnila ve Staré Boleslavi, se včera svátek českého patrona svatého Václava slavil na více místech ve světě. V římské katedrále svatého Petra celebroval královehradecký biskup monsiňor Jan Vokál mši svatou, které se zúčastnili čeští poutníci a krajané.

U oltáře svatého Václava v římské svatopetrské basilice se mše k této příležitosti konaly pravidelně i za dob komunismu. „Pan kardinál Vlk – jak rád říkával – odešel do důchodu, a tím pádem se na svátek svatého Václava uvolnil z povinností v Praze a tak vznikl první nápad, že bychom se poutí tady u svatého Václava připojili k Národní pouti ve Staré Boleslavi a slavili to tak společně. Kardinál Vlk byl nositelem této myšlenky, každý rok pravidelně přijížděl 28. září do Říma a sloužil tuto mši,“ uvedl velvyslanec u Svatého stolce Pavel Vošalík.

Po smrti kardinála Vlka se letos této služby ujal monsiňor Jan Vokál, který v homilii mimo jiné vyzval přítomné, aby po vzoru svatého Václava byli dobrým příkladem pro svěřené lidi do péče a to nejen v institucionalizovaném vztahu, ale třeba i v rodině. Slavnost svatého Václava zakončil zpěv svatováclavského chorálu a české národní hymny. Mezi zúčastněnými byl také náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký, který pro Proglas uvedl, že je pro něj tato oslava v Římě srdeční záležitostí. „Jsem nesmírně rád, že zrovna tento rok si mohu tento významný svátek připomínat ve věčném městě,“ dodal Kaucký.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony