Kardinál Duka: Katolíci sdílejí radosti i bolesti celého národa

28. září 2017 Události Autor: Filip Breindl

Na říjnové volby do poslanecké sněmovny upozornil kardinál Dominik Duka při svém kázání během mše na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. V Den české státnosti pražský arcibiskup poznamenal, že úkolem státu je zajistit bezpečnost a hospodářskou stabilitu pro všechny občany. Zároveň poukázal na odpovědnost a požadavek odvahy při prosazování vlastních hodnot.

„Pod praporem svatého Václava musí někdo jít,“ připomněl kardinál Duka slova Karla Čapka. Na Mariánské náměstí ve Staré Boleslavi přišlo několik tisíc lidí, další sledovali přímý přenos České televize a rozhlasu. Hlavním celebrantem mše svaté byl ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Podle pražského arcibiskupa Duky svatováclavská oslava a Den české státnosti poukazují na potřebu společenské jednoty a soudržnosti. "Ve svatováclavském chorálu se zpívá o národu, ne o katolících. I my, kteří se hlásíme ke křesťanství, my katolíci jsme součástí národa, součástí společnosti. Úspěchy i neúspěchy, radost i bolest prožíváme společně a dělíme se o ně," prohlásil kardinál Duka a k říjnovým volbám doplnil: "Nejdeme volit pouze kandidáty, ale jdeme volit svou budoucnost. Parlament, prezident, vláda, samospráva mají vykonávat to, co chtějí voliči. Pokud voliči nechtějí nic a nejdou k volbám, nemusejí politici nic dělat," poznamenal k výzvě aktivně se hlasování účastnit. 

Papežský rytířský řád svatého Silvestra ve Staré Boleslavi převzali jako církevní ocenění své práce Radim Ucháč, prezident Hnutí pro život, dále ředitel majetkové správy pražského arcibiskupství Karel Štícha a skaut, vysokoškolský pedagog a bývalý politický vězeň Miloš Blažek. Pamětní medaili České biskupské konference obdržely sestry boromejky, které si letos připomínají 180 let od začátku působení v naší zemi. Na bohoslužbu na Mariánském náměstí navazuje odpolední modlitba za národ v kostele svatého Václava ve Staré Boleslavi.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony