Stresové situace pomáhá zvládat rutina, říká výzkumnice

Stresové situace pomáhá zvládat rutina, říká výzkumnice

V populaci se nachází deset až dvacet procent lidí, kteří se díky své povaze vypořádávají se stresem efektivněji než ostatní. 

U těchto jedinců tak pandemie koronaviru nevyvolává pocit stresu a naopak se cítí v krizové situaci lépe než v období klidu. Ve vysílání Proglasu to objasnila Julie Dobrovolná, která se na Masarykově univerzitě v Brně věnuje výzkumu zvládání stresových situací: “U některých lidí naopak taková situace jako je nynější pandemie způsobuje chronický stres, který následně vede ke snížení imunity a rozvoji civilizačních nemocí. To, proč se někdo na současnou situaci adaptuje dobře a jiný si na ni zvyká velmi obtížně je zapřičiněno různými vlivy, mezi které se řadí genetická výbava, naše předchozí zkušenosti nebo prostředí, ve kterém se pohybujeme.”

Provedené výzkumy ovšem také ukazují, že určitá úroveň stresu je pro každého jedince nezbytná. “Absence stresu v našem životě neznamená, že se dožijeme vyššího věku. Přímá úměra říkající, že stres je špatný a čím víc ho v životě máme, tím jsme víc nemocní, neplatí. Určitá míra stresu je pro každého potřebná. Je to stimulace vnějším okolím, kterou všichni potřebujeme,” objasňuje výzkumnice z Masarykovy univerzity.

Julie Dobrovolná také popsala, jaké kroky pomáhají zmírnit stres vyvolaný zátěžovými situacemi jako je například nynější karanténa: “Dlouhodobé zkušenosti z armády a z experimentů, které například zkoumají posádky ponorek nebo výzkumných stanic v Antarktidě, ukazují, že velký význam při zvládání stresu má rozumné strukturování dne. Zároveň ale součástí každodenní rutiny musí být i prostor pro relaxační aktivity jako je čtení knih nebo sledování filmů.”

Rozhovor zazněl v dopoledním vysílání Proglasu. Záznam najdete v audioarchivu i podcastových aplikacích.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony