Středoškoláci volí prezidenta

Středoškoláci volí prezidenta
18. ledna 2023 Události Autor: Nikola Samcová

Na středních školách začalo druhé kolo studentských prezidentských voleb. Žáci ve věku od 15 do 18 let mohou zkusit hlasovat tzv. nanečisto dříve, než se dostanou ke svým prvním volbám v dospělosti. V druhém kole volí mezi občanským kandidátem Petrem Pavlem a kandidátem za hnutí ANO Andrejem Babišem. Jejich volební místnosti budou otevřené i během zítřka. Projekt spadá do vzdělávacího programu Jeden svět na školách, který organizuje Člověk v tísni. Podrobnosti sdělila Proglasu mediální koordinátorka projektu Táňa Abrhámová.

Studentské volby se konají po čtrnácté. Podle organizátorů nejde tolik o samotný volební akt jako o vzdělání v tematice. „Studenti se seznamují s principy demokratických voleb, s tím, jaké jsou jejich náležitosti. Každý učitel to pojímá po svém. Mají od nás k dispozici materiály, které sestávají z filmů a k tomu výukových materiálů, nebo čerpají ze svých jiných zdrojů,“ řekla Proglasu Abrhámová. Podle jejích informací učitelé s žáky aktuálně probírají například prezidentské pravomoci či Ústavu České republiky. „Jde i o mediální vzdělávání. Studenti mají možnost sledovat kandidáty, jak se projevují, jak se chovají a jaký vliv mají vlastně média na volby,“ dodala.

Výsledky Studentských prezidentských voleb zpracované sociologickou výzkumnou agenturou Kantar, budou zveřejněny po sečtení hlasů zítra v odpoledních nebo večerních hodinách. Vedle celkového výsledku také ukáží, jak volili žáci v jednotlivých krajích a typech škol (gymnázia, SOŠ, SOU).

„Je to specifická výpověď o té mladé generaci. Občas někdo projektuje výsledky na celou populaci. Nicméně je potřeba brát v potaz, že jde o výsek populace, konkrétně středoškoláky,“ upozorňuje Táňa Abrhámová na skutečnost, že výsledky jsou pouze informační, nikoli rozhodující.

V prvním kole by podle studentů zvítězila Danuše Nerudová. Před pěti lety získal nejvíce hlasů prezidentský kandidát Jiří Drahoš, a to v obou kolech. Stručný přehled jednotlivých ročníků s výsledky za celou dobu existence projektu si mohou zájemci prohlédnout na webu Jednoho světa na školách. 

Podrobnosti od Táni Abrhámové si můžete poslechnout:

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony